fbpx

3 NENÁPADNÍ ZABIJÁCI VÁŠNĚ U ŽEN

Co myslíte, že patří k typickým zabijákům vášně ve vztazích?

Tepláky až po prsa? Maminka ve dveřích? Mastné vlasy a dech páchnoucí po sardinkách? Tyhle libůstky mohou být taky docela silný kalibr, mají však jednu výhodu. Nepřehlédneme je, protože jsou vidět hned. A tím pádem máme taky mnohem dřív jasno, jak a co s tím budeme dělat.

Ale zabijáci, o kterých budeme mluvit dnes, se nenápadně ometají kolem, jejich vliv sílí pozvolna a často si jich pořádně ani nevšimneme. Avšak zabíjí vášeň a likvidují naše libido o to spolehlivěji. Sexuální touha neboli libido vychází z podstaty člověka. Je to přirozený pohlavní pud, jehož síla je ovlivněna hormonální činností, naší fyziologií, psychikou, ale i společenským očekáváním. To znamená, že určitá část našeho libida je vrozená a s tím nic moc neuděláme. Ty další faktory ale ovlivnit můžeme - a na některé z nich se právě dnes podíváme.

zabijáci libida

1. DLOUHODOBÝ STRES

Nesejde na tom, jakou stresovou situaci zrovna prožíváme, výsledek je vždy stejný - tělo v neustálém napětí, nervy na pochodu a chuť na sex nulová. Radost ze života se vytrácí, erotické jiskření střídá únava, tíha a bezmoc.

Možná si řeknete, ale já to tak nemám, mně s partnerem naopak sex výborně funguje jako ventil nahromaděného stresu. Tuhle zkušenost můžete mít hlavně při akutním stresu. U chronického stresu, kde tlak roste a napětí se sbírá celé týdny a měsíce, to funguje přesně naopak. Všechna šťáva z našeho svádění, škádlení a partnerských hrátek pomalu mizí a vysychá. 

2. PSYCHIKA A VZTAHOVÉ PROBLÉMY

Snížení sexuálního apetitu u žen mívá velmi častou souvislost s nespokojeností nebo problémy v partnerských a rodinných vztazích. Je to docela logické, ženy a vztahy k sobě neodmyslitelně patří.

Každá žena obvykle vnímá a prožívá sexuální touhu v každé fázi menstruačního cyklu trošku jinak, obecně ale můžeme říct, že ve většině případů a u většiny žen platí, že pro ochotu odevzdat se vzrušujícím intimním radovánkám potřebují důvěru, bezpečí a pohodu.

Dlouhodobě neřešené partnerské a vztahové konflikty posílají naši touhu do kytek. Stejně tak osobní problémy, úzkosti, deprese a jiné psychické poruchy.

3. VEDLEJŠÍ ÚČINKY LÉKŮ

Existují léky, u kterých je přímo v příbalových letácích uvedeno, že mají vliv na změnu libida (nejčastěji jeho snížení) a lékaři na to také své pacienty upozorňují. Typicky se jedná o psychofarmaka, například některá antidepresiva nebo antiepileptika.

Mezi další léky, při jejichž užívání se negativní změny libida mohou také projevit, patří například některé léky na srdce a krevní tlak, léky na spaní a na uklidnění, diuretika nebo kombinovaná hormonální antikoncepce.

Užíváte-li tedy hormonální antikoncepci proto, abyste se mohla s partnerem milovat v lehkosti, radosti a svobodě, ale z nějakého důvodu se na milování přestáváte těšit, nemáte na něj chuť a ani prožitky zdaleka nejsou takové jako dřív, může to mít na svědomí právě pilulka ovlivňující libido, např. následkem změny hladiny SHGB (bílkovina, která na sebe váže pohlavní hormony).

ONLINE KURZ NEHORMONÁLKA

A co teď s tím?

Pozitivní je, že na všechno existuje nějaké řešení. Co se týká stresu, nezměníme věci, které do našich životů přichází, můžeme ale změnit naše reakce a postoj k nim. Můžeme posílit vlastní psychickou odolnost, cvičit, otužovat se, dopřávat si dostatek spánku, čerstvého vzduchu a kvalitních potravin. Můžeme změnit práci za méně stresující nebo vyměnit věčně podrážděné okolí za jedince, kteří nás budou podporovat a ladit pozitivně.

Problémy ve vztazích můžeme brát jako výzvy, nenechávat je vyhnít, nevyhýbat se jim a učit se více, lépe a pravdivěji komunikovat. Vlastní trable, úzkosti a strachy můžeme probrat s rodinou, přáteli nebo terapeutem. Zkrátka můžeme se začít chovat sami k sobě odpovědně a dobře o sebe pečovat.

zabijáci vášně

Co se týká léků, jsou případy, kdy se jejich užívání nelze úplně vyhnout, i když zdravý životní styl tomu může výrazně pomoci (např. u kardiovaskulárních chorob).

V jiných případech - například u hormonální antikoncepce - si ale můžeme vybrat. Je naší osobní volbou, zda budeme užívat hormonální antikoncepci nebo ne. Ženy a páry, které zavítají na stránky Nehormonálky, zpravidla hledají cestu k možnosti ovlivnit svou plodnost směrem, kterým si právě přejí. Mohou v intimním životě se svým partnerem prožívat nejistotu, strach či obavy ohledně nežádoucího otěhotnění, což jim komplikuje možnost uvolnit se a prožívat svou sexualitu radostně, hravě a v blaženosti.

Zároveň někdy mívají špatné zkušenosti s užíváním hormonální antikoncepce a někdy i s tou nehormonální. Jsou zmatení, chybí jim informace a neví, co dál. Hormonální antikoncepce už jim neslouží, ale nehormonální taky ještě ne, protože si nejsou jistí, z čeho vlastně mohou vybírat a kde začít.

Dobrou zprávou je, že možností nehormonální antikoncepce je spousta a řešení se najde pro každou a pro každého!

Pro všechny, kdo užívají hormonální antikoncepci, ale cítí, že to pro jejich zdraví a prožitky není to pravé ořechové, máme spoustu informačních materiálů zdarma ke stažení. Pro všechny, kdo chtějí přejít z hormonální na nehormonální antikoncepci nebo už se v oblasti nehormonální antikoncepce pohybují, ale potřebují získat víc jistoty a sebedůvěry ohledně jednotlivých metod, tu máme kurz 7 kroků k nehormonální antikoncepci. A pro všechny ostatní tu máme mnoho článků, videí a rozhovorů s odborníky na různá témata.

Berete hormonální antikoncepci a ráda byste přestala, aniž byste se musela bát nechtěného otěhotnění?

online kurz nehormonalka

Zkrátka a dobře - variant je spousta, možné je vše a důležité jenom jediné - nevzdat to!

Nehormonálka.cz

Mgr. Věra Pospíšilová

Přihlášení do kurzu