fbpx

Komplikace a jejich řešení při vysazení HA

V této kapitole se dozvíš, s čím vším se můžeš při vysazení hormonální antikoncepce potkat, co by tě mohlo zaskočit a čemu věnovat pozornost. Ujasníš si, co je ještě normální, a ve kterých případech už neodkládat řešení nebo návštěvu lékaře. Ve druhé části se seznámíš s možnostmi řešení jednotlivých potíží a kam se obrátit pro pomoc.

Najdeš zde opět plno textů, dokumenty i videa. Ke konci přidáváme videa se zkušenostmi členek s vysazením. Jako bonus na úplném konci najdeš i meditaci!

VIDEA

CO JE JEŠTĚ NORMÁLNÍ?

Amenorea, anovulace, špinění

Zdravý cyklus po vysazení hormonální antikoncepce obvykle normálně naběhne a přirozeně probíhají jednotlivé fáze menstruačního cyklu. Stejně tak ovšem může tělu nějakou dobu trvat, než se srovná a než si vyladí své hladiny hormonů. To může trvat i několik menstruačních cyklů a je třeba trpělivosti.

Může se objevit tzv. sekundární amenorea, neboli úplná absence menstruace po dobu 3 měsíců a více.

Další možností je špinění mimo menstruaci nebo místo menstruace, opět v důsledku vysazení hormonální antikoncepce, dlouhodobého užívání HA nebo hormonálních změn.

Nikoliv vzácným jevem je také anovulace, tedy cyklus bez ovulace. Může se stát, že menstruační cyklus naběhne zdánlivě normálně a dochází k pravidelnému menstruačnímu krvácení, ale bez ovulace a několik menstruačních cyklů trvá, než dojde k první ovulaci po vysazení pilulek.

Návrat do období, kdy jsem neužívala HA

Jak u krátkodobého, tak u dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce se můžeš setkat s tím, že po vysazení pilulek se organismus nadneseně řečeno „vrátí“ do období před užíváním HA.

To s sebou může přinést pestrou škálu projevů toho, co jsi dříve prožívala, včetně různých dysbalancí a výkyvů nebo náladovosti. Někdy to vypadá, jako by žena znovu prožívala pubertu.

Zvýraznění potlačeného

V případech, kdy žena užívá hormonální antikoncepci na zlepšení pleti, srovnání menstruačního cyklu nebo potlačení menstruačních bolestí, může se vše po vysazení hormonální antikoncepce nejen vrátit zpátky, protože užíváním antikoncepce se nic nevyléčilo, ale jen potlačily projevy, ale naopak mohou jednotlivé obtíže „udeřit“ s ještě větší silou a intenzitou.

Tělesné projevy

Užívání hormonální antikoncepce samo o sobě s sebou může přinášet nárůst nebo úbytek (častěji nárůst) hmotnosti. I po vysazení pilulek může ještě nějakou dobu docházet ke kolísání váhy a jiným fyzickým projevům, například bolestem hlavy (které mohou přecházet až do migrén, pokud na ně žena trpí). Některé ženy mohou trápit bolestivá a nafouklá prsa po vysazení, vlivem ještě nevyrovnaných hormonů. Často se tento pocit nafouklých prsou projevuje opakovaně v cyklech. Někoho může potrápit vypadávání vlasů či změna kvality vlasů v důsledku vysazení HA. U někoho se tento problém může vyskytnout už při užívání HA a po vysazení by měl odeznít. Například u naší Hanky nadměrné vypadávání vlasů postupně odeznělo do půl roku po vysazení HA.

Emoční dysbalance a psychický stav

V důsledku vysazení hormonální antikoncepce a dočasných výkyvů produkce hormonů se tato nerovnováha může projevit nejen na těle, ale i na duši, v psychice, emocích.

Žena může mít pocit, že je jako Alenka v říši divů, že se nepoznává, že reaguje jinak než dřív, že je někdo jiný. Může přijít dojem, že život, který doposud žila, byl „omyl“ nebo že nastavený životní styl jí už nesedí, neodpovídá „novým“ pocitům.

Může být náročné spojit se sama se sebou, vnímat své potřeby a reagovat na ně. Může přijít různě dlouhé období „hledání se“.

Některé ženy naopak popisují, že se více dokáží napojit na svoji intuici nebo že zaznamenávají zvýšenou intenzitu vnímavosti, s čímž mohou být spojené například více dojemné situace, plačtivost.

Cervikální hlen vs. výtoky a kvasinkové infekce

Hlenový příznak, tedy tvorba poševního hlenu může při vysazení hormonální antikoncepce působit zmatečně, zejména pokud se učíš symptotermální metodu a chceš z hlenu odečítat informace. Po vysazení pilulek může být hlen dlouhou dobu hustý, dlouhodobě bez výrazněji pozorovatelných změn.

Dalším důsledkem změn mikroflóry a poševního hlenu po vysazení hormonální antikoncepce jsou případné výtoky, vaginální mykózy a kvasinkové infekce, které se typicky projevují:

 • • svěděním, pálením, zarudnutím,
  • změnou barvy a konzistence hlenu (žlutobílý hrudkovitý, tvarohovitý, žlutozelený nebo nahnědlý výtok),
 • • zápachem,
  • bolestivým pohlavním stykem.

Tyto obtíže sice patří k relativně normálním projevům, ale v každém případě je třeba je ŘEŠIT HNED a navštívit gynekologa. Tyto stavy je nutné přeléčit, jinak hrozí riziko recidivy (že se nám infekce bude vracet) a chronicity (že onemocnění přejde do chronického stavu a budeme ho místo pár týdnů řešit měsíce nebo i roky).

Vaginální suchost

Suchost vaginální sliznice se může objevit už při
užívání hormonální antikoncepce, ale díky změnám hladiny estrogenu i po jejím vysazení. Opět patří k projevům, se kterými se můžeme setkat a nejsou žádnou výjimkou, ale JE TŘEBA JE ŘEŠIT a nenechávat tak, protože vaginální suchost může být příčinou napětí, bolestivosti i zvýšeného rizika zanesení infekce do pochvy, neboť díky suchosti může docházet k drobným oděrkám a zraněním uvnitř pochvy (zejména při pohlavním styku, zavádění menstruačních pomůcek a podobně).

Na trhu existují různé možnosti, jak řešit vaginální suchost:

zdravotnické preparáty – různé přípravky na zvlhčení vaginální sliznice,
lubrikační gely – ty pomáhají krátkodobě (např. během pohlavního styku), dodávají povrchovou vlhkost, ale nemají léčebné účinky,
fytoestrogeny – připomínají ženský hormon estrogen a napomáhají vyrovnávat hladiny hormonů.

Při vážnějších a dlouhodobějších obtížích je na místě navštívit gynekologa.

Necítím nic divného nebo vlastně nevím, co cítím

Při užívání i vysazení hormonální antikoncepce je typické, že změny se projevují až v čase a mnohdy přichází postupně a nenápadně, takže jsme schopné je zaznamenat až zpětně, uvědomit si je až s odstupem času. Proto se opravdu v době vysazení hormonální antikoncepce vyplatí velká trpělivost, klid a zpomalení životního tempa.

Pozn.
U všech bodů v tomto oddíle někdy stačí jen trpělivost a dopřát si dostatek času, klidu a zaměření na upevnění zdravých životních návyků (dostatek spánku, zmírnění stresu a psychické zátěže, vhodná strava a přiměřená pohybová aktivita), jindy je vhodné podpořit se bylinkami a výživovými doplňky a v některých případech je lepší poradit se s lékaři a odborníky.

CO UŽ NENÍ NORMÁLNÍ?

Silné bolesti

Vnímání bolesti je zcela individuální a každý člověk reaguje jinak. To, co jedna žena považuje za lehké tlaky v podbřišku, u jiné ženy znamená, že sotva vstane z postele, aby si došla na záchod. A naopak.

Jak tedy můžeme charakterizovat „silné bolesti“? Řekněme, že jestliže tvoje menstruační bolesti (případně další potíže, migrény, křeče aj.) neutlumí běžné prášky, tedy analgetika běžně dostupná ve vaší lékárně, a nezabírají ani jiné metody, které obvykle používáš na bolest, pak je na místě spojit se s odborníkem, lékařem.

Silné krvácení

V praxi můžeme silné nebo nadměrné krvácení při menstruaci charakterizovat jednoduše tak, že žena pozná - vidí - zaznamenává, že je menstruace výrazně silnější než kdy dříve. Pokud si žena musí měnit menstruační pomůcky každou hodinu či dvě nebo musí používat dvojitou ochranu, a to i v průběhu noci, nedá se taková menstruace považovat za úplně normální. Stejně tak pokud krvácení trvá více než 7 dní. Příliš silné krvácení je provázeno velkými ztrátami krve (běžná ztráta krve se pohybuje kolem 30-40 ml krve, u silného krvácení to může být až 80 ml krve), krevními sraženinami většími než 1 cm a častěji takové krvácení mohou provázet silné bolesti a křeče.

Příliš silné krvácení s sebou přináší různá rizika, která se vyplatí nepodceňovat, např. příznaky anémie, tedy zvýšenou únavu, slabost, malátnost a motání hlavy, bledost, dušnost.

Při dlouhodobě trvajících potížích po vysazení hormonální antikoncepce bez sebemenšího náznaku změny k lepšímu doporučujeme konzultovat s lékařem, gynekologem. U většiny žen může pomoci cvičení pánevního dna, případně hormonální jóga. Dále je dobré zaměřit se na zmírnění stresu a zejména v období menstruace respektovat, že vyžaduje klidový režim a žádné velké výkony.

Přetrvávající psychické problémy

Psychická nepohoda, depresivní stavy, smutky, úzkosti, pocity beznaděje, viny, bezmoci .. to jsou situace, které mohou velmi narušit kvalitu života. Pokud zmíněné stavy dlouhodobě přetrvávají a neodeznívají ani poté, co si o nich promluvíš se svými blízkými, pokud zároveň netrpíš jinou deprivací (nedostatkem spánku, jídla nebo odpočinku), neprocházíš žádnou náročnou životní situací (rozchody, rozvody, úmrtí, nemoci) ani se ti v životě neděje nic jiného závažného, pak je na místě poradit se s odborníkem.

Nadměrné vypadávání vlasů

Hormony ovlivňují i kvalitu vlasů. Někdo může pocítit změny na vlasech (kvalita, vypadávání) již při užívání HA. Pokud se jedná o krátkodobější výkyv, tak jako v případě naší Hanky, jak jsme zmiňovali v předchozím oddíle, může pomoci úprava životního stylu, doplnění fytoestrogenů a podobně.

Pokud problémy přetrvávají dlouhé měsíce po vysazení pilulek, je vhodné se obrátit na odborníka, protože se může jednat o hlubší problém, hormonální poruchu či jiné potíže, kterou “vodičky na vlasy” a potravní doplňky nespraví.

V případě, že tuto situaci řešíš, osobní a mnohaletou zkušenost s tím má naše psycholožka Věrka, která v průběhu spousty let po vysazení pilulek vyzkoušela mnoho způsobů a šla mnoha cestami. Dokáže alespoň poradit, s čím nemá cenu ztrácet čas, peníze, případně na koho se obrátit a proč.

Cystické akné

Po vysazení HA se může vyskytnout akné. Nejčastěji v obličeji, na zádech, na hrudníku. V tomto případě se doporučuje trpělivost, než se hormony srovnají. Pokud nestačí čas, tak lze podpořit a urychlit tuto nepříjemnost doplněním kvalitních minerálů a vitamínů, probiotik (nejlépe stravou, přírodní cestou), případně kvalitními doplňky stravy. Dále co může pomoct je pohyb, sportování. Pořádným pocením se kůže detoxikuje.

Nezatěžovat pleť zbytečně líčidly (nebo pořídit kvalitní, přírodní, co nejvíce šetrné produkty). Najít si vhodné bylinné a čistící čaje. Při závažnějších obtížích vyhledat odborníka. Doporučujeme se zaměřit na změnu a podporu těla především zevnitř. Zkrátka zamyslet se nad úpravou celkového životního stylu a vyhýbat se stresu.

Doporučuje se také zaměřit na úplné vynechání alkoholu, kofeinu, kravských výrobků, cukru a lepku. Alespoň dočasně (3 měsíce) pro zregenerování těla.

Jiné potíže

Tento kurz si neklade za cíl poskytnout naprosto a zcela vyčerpávající informace ke všem tématům do hloubky, neboť jeho rozsah by byl příliš široký a zahlcující. Chceme ti poskytnout základní informační materiál, ze kterého můžeš čerpat. Vybíraly jsme tedy z nejčastějších zkušeností, které uvádí statistiky nebo se s nimi setkáváme u našich klientek, žen v našem okolí či v dotazech žen v poradnách.

Také s přihlédnutím k tomu, že každý z nás je do určité míry jedinečný a individuální organismus, mohla ses setkat při vysazení HA i s nějakou jinou situací. Tímto bychom tě rády podpořily, abys ses nebála to řešit, zeptat se, zjišťovat.

Na nic nezůstávej sama. Není totiž důvod, proto tu pro sebe vzájemně jsme 🙂

NA KOHO SE MÁM OBRÁTIT?

Gynekolog, celostní gynekolog

Na gynekologa se můžeš obrátit u všech potíží souvisejících s ženským zdravím a menstruačním cyklem - např. u bolestivé a nadměrně silné menstruace, u nepravidelné menstruace, amenorey, anovulace, onemocnění ženských orgánů - zánětů, mykóz, infekcí, vaginální suchosti, ale i prsou (napětí, tlak, zánětlivá bradavka, bulka či cokoliv jiného, čím si nejsem jistá) apod.

Katy Juřenčáková z Přirozené antikoncepce sdružuje kontakty na respektující gynekology. U respektujícího gynekologa předpokládáme ohleduplnost a otevřenost k osobním volbám pacientky a v ideálním případě také k nehormonálním metodám antikoncepce. Katka seznam pravidelně aktualizuje a nalezneš ho zde:

https://prirozenaantikoncepce.cz/seznam-doporucenych-gynekologu/

Endokrinolog

Endokrinolog řeší veškeré otázky týkající se hormonů, jejich tvorby a případných hormonálních poruch. Můžeš jej kontaktovat při jakémkoliv podezření na potíže týkající se hormonálního systému.

Poruchy funkce jednotlivých žláz s vnitřní sekrecí se mohou projevovat různě - odchylkami růstu těla, změnami hmotnosti, kožními změnami, zvýšenou únavou, poruchou metabolismu, změnami myšlení a změnami nálad, ale třeba i častým močením.

Psycholog

V případě přetrvávajících psychických potíží po vysazení hormonální antikoncepce nebo nečekaných emočních výkyvů, zhoršeného zvládání denních starostí a jiných komplikací při vysazení pilulek může být užitečné nesnažit se to “nějak zvládnout” na sílu, ale promluvit si o tom s odborníkem, srovnat si myšlenky a dopřát si potřebnou podporu.

V Nehormonálce se ženami pracuje i psycholožka Věrka, kterou můžeš kontaktovat s jakýmikoliv osobními, vztahovými či rodinnými potížemi.

Nehormonálka

Nás v Nehormonálce samozřejmě můžeš kontaktovat kdykoliv a s čímkoliv, co se týká témat ženství a ženského zdraví nebo antikoncepce. Když budeme moci, poradíme, vysvětlíme, inspirujeme. Když dotaz přesahuje naši odbornost a možnosti, rády nasměrujeme dál.

S čím se můžeš obracet na jednotlivé ženy v Nehormonálce konkrétně, nalezneš v dalším souboru v této kapitole.

nehormonalka@gmail.com

Cenap, MUDr. Lázničková

Centrum naděje a pomoci (Cenap) v Brně je komplexní pracoviště, které poskytuje jak cenné rady v otázkách přirozené antikoncepce nebo naopak přirozeného otěhotnění, tak gynekologickou ambulanci. Naleznete jej zde.

Katy Juřenčáková

Katy Juřenčáková spravuje na Facebooku početnou skupinu žen s názvem Přirozená antikoncepce, kde můžeš najít spoustu další inspirace od jiných žen. Zabývá se také kurzy vědomého milování, STM a vzděláváním dospívajících. Její aktivity najdeš zde:

https://prirozenaantikoncepce.cz/

Hana Jonas

Hana Jonas je certifikovaný Health Coach (v roce 2018 absolvovala studium na Institute for Integrative Nutrition v New Yorku) a specializuje se na harmonizaci ženského hormonálního systému holistickou cestou. Pomáhá i ženám, které trápí potíže s menstruačním cyklem. Její skupinu na Facebooku najdeš zde.

Knižní zdroje pro inspiraci

Lara Biden - Jak si zlepšit menstruační cyklus
Toni Weschler - Tvoje plodnost ve tvých rukou
Margit a Ruediger Dahlke - Nemoc jako řeč ženské duše

JAK SI MŮŽU POMOCT SAMA?

Nepanikařit

Když se objeví situace, která nás zaskočí, může nás zaplavit (zejména při rozbouřených hormonech) a snadno propadneme panice, co se nám to děje a proč zrovna my.

V takovou chvíli je dobré se zastavit a uvědomit si, že vše má řešení. 99 % věcí, které řešíme a 99 % otázek, které si klademe, už někdo někdy před námi řešil .. naším úkolem je tedy jen někoho takového nalézt a s ním i odpověď.

Tento kurz je nabitý informacemi, které ti mohou pomoct a věříme, že i snížit stres a paniku z toho, když nevíš, co se děje a co tě čeká.

Zklidnění a zpomalení

V období po vysazení pilulek tělo potřebuje čas na srovnání a obnovu hormonální rovnováhy. V tom mu můžeš nejvíce pomoci tím, že se zklidníš a zpomalíš. Užitečné jsou veškeré “prožitkové” aktivity, které jakkoliv pracují s tělem a nutí tě být tady a teď, rozvíjí napojení na sebe, potřeby svého těla a nacítění na svou ženskost.

Čím vším se můžeš podpořit?

  • • bioenergetické a uvolňující cvičení, pomalá chůze
   • relaxace, meditace
   • jemná péče o sebe - masáže, koupele, nechat se hýčkat, rozčesávat vlasy, hladit, dotýkat se
   • vzít si dovolenou a na nějaký čas “vypnout”
  • • drobné manuální činnosti - pletení, háčkování, šití, tvoření - vaření, kreslení, malování, keramika, aranžování květin, práce s přírodními materiály (hlína, dřevo, voda..), hra na hudební nástroj (klavír, flétna)
   • aromaterapie, vonné olejíčky, bioessence
   • bylinky, tkáňové soli, gemmoterapie (bylinné tinktury)

Cvičení

Že pohyb je tělu přirozený, potřebujeme ho pro správné fungování všech orgánů, přirozenou detoxikaci, udržení pevného zdraví a nenarodili jsme se proto, abychom seděli u televize, to není žádná novinka. Přesto i z pohybových aktivit můžeme volit mezi těmi více a méně vhodnými.

K přirozeným ženským aktivitám, které nás mohou po vysazení hormonální antikoncepce velmi dobře podpořit, patří především různé druhy jógy, tanec a cvičení pánevního dna.

Hormonální jóga - napomáhá k efektivnímu řešení následků hormonální nerovnováhy a jejím cílem je harmonizace těla i psychiky. Jedná se o pevně danou sestavu cviků, které je třeba cvičit v přesně daném pořadí.

Lunární jóga - podporuje ženu ve všech fázích cyklu, upravuje hormonální systém, osvěžuje a rozvíjí intuici a radost. Na rozdíl od hormonální jógy vede lunární jóga ke většímu individuálnímu vnímání pocitů při cvičení a toho, který cvik mi dělá nejlépe.

Cvičení pánevního dna - posílení svalů pánevního dna napomáhá revitalizovat a vrátit citlivost a zdravé fungování do celé této oblasti. Zlepšuje pružnost svalstva, odstraňuje ochablost, zvyšuje citlivost a prožitky při pohlavním styku, odstraňuje inkontinenci (úniky moči), zácpu, bolesti zad, bolesti v kříži.

Tanec - zejména intuitivní a volný tanec je pro péči o ženskou duši a lepší napojení na své tělo ideální, jako bonus rozvíjí ladnost, eleganci a správné držení těla.

Přejeme ti, aby tvůj přechod z hormonální antikoncepce na nehormonální provázely jen příjemné zkušenosti a tento oddíl jsi v podstatě ani nepotřebovala, i když poslední zmíněné body se ti mohou hodit v jakémkoliv období tvého života 🙂

A jaké jsou naše zkušenosti?

Přihlášení do kurzu