fbpx

Přehled nehormonální antikoncepce – pokračování

VIDEA

SYMPTOTERMÁLNÍ METODA (STM)

Patří mezi nejspolehlivější metody, její spolehlivost je shodná s hormonální pilulkou - 99,6 %.

SLEDUJEME 3 UKAZATELE:

BAZÁLNÍ TEPLOTU

CERVIKÁLNÍ HLEN

DĚLOŽNÍ ČÍPEK

Teplotu, hlen i čípek ovlivňuje kolísání pohlavních hormonů v krvi, které doprovází každý tvůj cyklus. A právě sledováním určitých příznaků a jejich zapisováním můžeš zjistit, jak na tom jsi s plodností.

1. Měření bazální teploty

Měří se teploměrem pod jazykem nebo v pochvě. Na internetu či v lékárnách se takové teploměry
prodávají pod názvem bazální teploměr. Ten se vkládá hrotem pod jazyk, mírně stranou od uzdičky, která je uprostřed a připojuje jazyk k ústnímu dnu. Také můžete měřit bazální teplotu v pochvě tak, aby byl hrot teploměru celý uvnitř. Po každém použití je třeba samozřejmě teploměr očistit a vysušit.

Měření bys měla provádět stále na stejném místě (tedy buď v pochvě nebo v ústech) a ve stejný čas, ráno ihned po probuzení než vstaneš z postele. Jinak by mohly být výsledky zkreslené. Pokud jsi předchozí večer pila alkohol, šla spát později než je běžné nebo se v noci odehrálo něco neobvyklého, je dobré si to zaznamenat, protože by tvoje bazální teplota tím mohla být ovlivněna.

Teplota se zaznamenává do grafu. Obecně platí, že naměřené teploty jsou nižší před ovulací, v takzvané folikulární fázi cyklu. To je fáze, během níž dozrává folikul s vajíčkem. Poté následuje uvolnění zralého vajíčka - to je ovulace. Těsně po ovulaci dochází ke skokovému zvýšení teploty, které vydrží až do další menstruace. Naměřené teploty jsou u různých žen značně rozdílné - mohou se pohybovat těsně nad 36°C, ale i přes 37°. To je ovšem v pořádku.

Co je jediné podstatné, je ono po-ovulační zvýšení, to musí být alespoň o 0,05° nebo více, než byla teplota v předcházejících 6 dnech. Zároveň tato teplota bývá alespoň o 0,2° vyšší než předchozí den před zvýšením - v době ovulace totiž teplota mírně klesne.

Období zvýšené teploty se nazývá luteální fáze (podle latinského názvu pro žluté tělísko - corpus luteum - které se vytváří na vaječníku po ovulaci). Od večera třetího dne zvýšených teplot začínají neplodné dny a trvat budou až do menstruace. Pokud luteální fáze trvá déle než 18 dní, došlo pravděpodobně k oplození vajíčka a ty jsi těhotná.

2. Kontrola hlenu

Cervikální hlen produkuje krček dělohy. Tento hlen má za úkol chránit tvé pohlavní ústrojí před infekcemi. Hlen se mění podle fáze cyklu - v neplodném období hubí spermie, v období ovulace jim naopak pomáhá lépe se pohybovat k cíli (tedy k vajíčku) a déle přežít. Ve vhodném hlenu mohou spermie přežít až 5 dnů!

Proto je hlen pokaždé trochu jiný - někdy suchý až drobivý, jindy lepkavý, krémovitý, gelovitý nebo má konzistenci vaječného bílku. To se zjišťuje alespoň třikrát denně, ideálně při návštěvě toalety, prsty zavedenými do pochvy. Je hlenu hodně, málo nebo vůbec žádný? Jak se hlen chová při pokusu o jeho natažení mezi prsty?

Větší množství hlenu, který má krémovitou nebo bílkovou konzistenci a dá se natáhnout mezi prsty, je příznakem plodného období. Naopak suchost poukazuje na neplodné dny.

3. Samovyšetření děložního čípku

Děložní čípek si můžeš kontrolovat sama a není to nic složitého. Čípek se během jednoho cyklu mění - na začátku cyklu je dlouhý, tuhý a uzavřený.

V plodném období se zkracuje, měkne a otevírá, aby se po ovulaci opět vrátil ke své původní podobě. Jak to vypadá zrovna s tvým čípkem zjistíš snadno, nejlépe ve sprše v sedu na bobku, nebo třeba ve stoji s nohou opřenou o kraj vany. Důležité je, abys kontrolu prováděla stále ve stejné poloze, nejlépe prostředníčkem zavedeným hluboko do vagíny.

Jak zjistit, zda je plodný nebo neplodný den?

Abys mohla spolehlivě určit plodné a neplodné dny, je dobré mít záznamy alespoň 3 cyklů, protože tím se naučíš rozeznávat u sebe různé druhy hlenů a fáze děložního čípku.

Víme, že spermie mohou přežít až 5 dní v ženském těle, pokud je přítomen plodný hlen. Proto je teoreticky 5 dní před ovulací plodných.

Pokud žádný hlen přítomen není, bere se tento den jako neplodný. Některé ženy mohou mít hlen přítomný po celý cyklus, proto využiješ záznamy z předchozích cyklů, abys věděla, jaký je obvyklý průběh právě u tebe a jaký typ hlenu míváš před ovulací.

Ovulaci zjistíš podle krátkého otevřeného čípku, přítomnosti plodného hlenu (krémovitý až bílkovitý tažný hlen). Následující den po ovulaci dochází ke skokovému zvýšení teploty a začátku luteální fáze. Od 3. večera luteální fáze začíná neplodné období až do následující menstruace.

Moderní technologie a STM

Existují mobilní aplikace, které jsou zdarma či za minimální poplatek. Takové aplikace většinou slouží pouze k zaznamenávání údajů - vlastně jen nahradí tužku a papír a nakreslí za tebe graf bazální teploty. Vyhodnocení údajů tak stále zůstane u tebe.

DAYSY

O něco dražší variantou jsou minipočítače nebo teplotní senzory, které měří bazální teplotu a vyhodnotí cyklus. Na displeji počítače nebo v aplikaci na mobilu se rozsvítí údaj, zda máš plodný nebo neplodný den.

KLADY STM

+ ekonomická

+ poznání vlastního cyklu

+ žádné vedlejší účinky

+ žádné alergické reakce

+ spolehlivá

+ reverzibilní

ZÁPORY STM

- čas

- jiný způsob ochrany při plodných dnech

Zaujala Tě STM a chceš se stát skutečným expertem? Skutečně dopodrobna se vše dozvíš zde.

ZADRŽOVANÁ EJAKULACE

Mechanismus účinku

Muž neejakuluje během pohlavního styku vůbec nebo až úplně na konci mimo ženu.

Spolehlivost

Nízká. Záleží na zkušenostech muže a na jeho pravidelném tréninku.

Pro koho je vhodná

Podobně jako u přerušované soulože se hodí hlavně pro páry, které jsou spolu již delší dobu, znají se a případné miminko by jim nevadilo.

Pro koho je nevhodná

Pro velmi mladé páry a nezkušené páry. Pro ženy, které ze zdravotních nebo jiných důvodu nesmí otěhotnět.

Finanční náročnost

Nulová

Výhody metody

• Přirozená metoda
• Bez hormonů
• Bez chemie
• Není třeba sledovat cyklus ženy
• Zvyšuje mužské libido
• Odstraňuje stres a únavu u muže
• Výrazně obohacuje sexuální život obou partnerů
• Prohlubuje vztah partnerů
• Muž více pozná a ovládne své tělo a mysl

Nevýhody nebo rizika metody

• Nízká spolehlivost
• Nechrání před pohlavně přenosnými nemocemi

KOJENÍ JAKO ANTIKONCEPCE

Mechanismus účinku

Kojení má tlumivý vliv na centra v mezimozku, která řídí funkci vaječníků. Stoupá hladina prolaktinu a klesá hladina luteinizačního hormonu. Důležitá není celková doba kojení, ale frekvence přisátí kojence. Důsledkem je tzv. laktační amenorea (vymizení menstruace během kojení) a dočasná neplodnost, což je provázeno sníženou hladinou ženských pohlavních hormonů. Žena musí kojit často, tj. nejméně 6x za 24 hodin. Nejdelší přestávka mezi dvěma epizodami kojení nesmí v žádném případě přesáhnout 6 hodin v noci a 4 hodiny ve dne. Žena nesmí menstruovat a ovulovat. Od porodu nesmí uplynout více než 6 měsíců.

Spolehlivost

Velmi nízká, v podstatě se nepovažuje za antikoncepční metodu.

Pro koho je vhodná

Pro všechny kojící ženy

Pro koho je nevhodná

Tato metoda se nehodí pro ženy, které z jakýchkoliv důvodů neplánují dlouhodobější kojení, případně dítě přikrmují, používají dudlíky, lahvičky a jiné separační pomůcky, nejsou v nejtěsnějším kontaktu s miminkem.

Finanční náročnost

Nulová

Výhody metody

• Přirozená forma antikoncepce bez nežádoucích účinků

Nevýhody nebo rizika metody

• Velmi nespolehlivá
• Žena většinou nepozná ovulaci před první menstruací a může tedy otěhotnět ještě před první menstruací.

 

POSTKOITÁLNÍ NEHORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE

Jeden z typů „pilulky po“. Přípravek EllaOne je nouzová antikoncepce, kterou lze použít do až 120 hodin (5 dní) po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání obvykle použité antikoncepce. Je bez obsahu hormonů, obsahuje látku ulipristal acetát. Balení obsahuje 1 tabletu.

Léčba se skládá z jedné tablety podané perorálně (polknutím) co nejdříve, ale ne později než 120 hodin (5 dní) po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání použité metody antikoncepce. Tableta může být užita kdykoli během menstruačního cyklu. Pokud do 3 hodin po užití tablety dojde ke zvracení, je třeba užít další tabletu. Pokud je menstruace zpožděná nebo jsou přítomny příznaky těhotenství, je třeba před podáním tablety vyloučit těhotenství.

Mechanismus účinku

Obsahuje látku ulipristal-acetát, která mění aktivitu přirozeného hormonu progesteronu, který je důležitý pro ovulaci. Výsledným účinkem tohoto přípravku je zpoždění ovulace. Slouží tedy k prevenci otěhotnění. Pokud jste již těhotná, přípravek těhotenství nepřeruší (nezpůsobuje interrupci).

Spolehlivost

Vysoká. Uvádí se zhruba osmdesát až sto procent. Není účinná v každém případě. Ze 100 žen, které užijí tento přípravek, otěhotní přibližně 2. Záleží na tom, jak rychle se tableta podá a na fázi cyklu. Účinnost je nejvyšší, pokud je užita do 24 hodin od nechráněného styku.

Pokud má žena pohlavní styk po užití EllaOne, může dojít k těhotenství. Do konce následující menstruace je třeba se chránit bariérovou antikoncepční metodou, a to i v případě, že žena užívá antikoncepční pilulky.

Pro koho je vhodná

Je vhodná téměř pro každého jako jednorázová nouzová antikoncepce.

Pro koho je nevhodná

Jestliže jste alergická na ulipristal-acetát nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku. Jestliže máte zpožděnou menstruaci nebo příznaky těhotenství. Pokud trpíte těžkým astmatem nebo vážným onemocněním jater.

Finanční náročnost

Kolem 600 Kč

Výhody metody

• Vysoká účinnost
• Bez obsahu hormonů
• Bez předpisu

Nevýhody nebo rizika metody

 • • Může způsobit dočasné snížení účinnosti pravidelné hormonální antikoncepce. Pokud užíváš hormonální antikoncepci, užívej ji i nadále běžným způsobem po užití tablety, ale při každém pohlavním styku až do další menstruace používej ještě jinou antikoncepční metodu.
 • • Pocit na zvracení
  • Bolest břicha nebo nepříjemné pocity v břiše
  • Bolestivá menstruace
  • Bolesti pánve
  • Bolestivost prsou
  • Bolest hlavy, migréna
  • Závrať
  • Změny nálady
  • Svalové bolesti
  • Bolest zad
  • Únava
  • Průjem
  • Pálení žáhy
  • Plynatost
  • Sucho v ústech
  • Neobvyklé nebo nepravidelné vaginální krvácení
 • • Silné/dlouhodobé menstruační krvácení
  • Premenstruační syndrom
  • Podráždění nebo výtok z pochvy
  • Snížené nebo zvýšené libido
  • Návaly horka
  • Změny chuti k jídlu
  • Emoční poruchy
  • Úzkost, neklid
  • Poruchy spánku, nespavost
  • Poruchy zraku
  • Akné, kožní léze, svědění
  • Horečka, zimnice, malátnost
ellaone
Přihlášení do kurzu