fbpx

Proč si nezačínat s hormony

Vítej v sekci, kde se dozvíš, co hormonální antikoncepce dělá s naším tělem. Dozvíš se negativní vlivy HA, trochu zabrouzdáme do anatomie a fyziologie. 

Najdeš zde plno textů, dokumentů a videí. Pokud si z těchto informací chceš udělat e-book, nezapomeň dojít až na konec stránky, kde najdeš tyto informace ve formě pdf dokumentů, které si můžeš vytisknout a vracet se k nim v papírové podobě.

VIDEA

V této sekci najdeš videa o tom, jak funguje ženské tělo, o negativních účincích HA, video naší členky Báry o tom, proč nikdy neužívala HA a zkušenost členky Hanky.

Proč si nezačínat s hormonální antikoncepcí?

Má HA vliv na náš organismus? Ano, má.

Pokusím se ti to všechno vysvětlit tak, abys pochopila, že cesta vede i jinudy. Nejprve je ale klíčové pochopit, jak ženské tělo fyziologicky funguje. Nejprve zabrouzdáme do fyziologie a anatomie, a pak si řekneme, proč hormonální antikoncepci říct jednou pro vždy ne.

FUNGOVÁNÍ ŽENSKÉHO TĚLA

Jak funguje ženské tělo? Pojďme si to říct na rovinu – biologicky jsme předurčeny k plození a rození dětí. I pokud si děti nepřejeme, naše tělo má stále tendenci procházet cyklickými změnami, které ho připravují k početí a donošení potomka.

A o jakých cyklických změnách je řeč? Budeme mluvit zejména o cyklech řízených hormony, konkrétně o menstruačním cyklu a ovulačním cyklu.

Ovulační cyklus

Ovulační cyklus probíhá ve vaječníku a je rozdělován do po sobě následujících fází. Pojďme se na takové vaječníky podívat podrobněji. Vaječníky máme dva, jsou uloženy v malé pánvi. Struktury to nejsou moc velké (cca 3 cm), zato pro ženu obrovsky důležité. Ve vaječníku jsou uloženy ženské pohlavní buňky vajíčka (oocyty), která jsou uložena ve váčcích (folikulech).

ovulační cyklus

1. FÁZE FOLIKULÁRNÍ

Tato fáze začíná prvním dnem menstruace. Buňky, které tvoří výše zmíněné váčky, tzv. folikulární buňky, začínají produkovat hormony, zejména estradiol. Vajíčka ve folikulech dozrávají, ale jeden z folikulů se stává dominantním a dozrává rychleji. Říkáme mu Graafův folikul. Z mozku se vyplavuje další hormon – folikulostimulační (FSH), který dozrání dominantního folikulu dále podporuje.

Hladina estradiolu se významně zvyšuje. Tento hormon například mění strukturu cervikálního hlenu, který se postupně mění a v období kolem ovulace se stává prostupný pro spermie. Dále estrogeny snižují množství cholesterolu. Chrání tak naše cévy a ženy proto oproti mužům trpí méně často kardiovaskulárními chorobami (platí v reprodukčním věku). Estrogeny dále chrání kosti před osteoporózou, podporují imunitu, působí ale i na mozek (snižují třeba úzkost).

estradiol a FSH

Na tomto schématu můžeš vidět, jak hladiny estradiolu a FSH v průběhu cyklu kolísají.

2. FÁZE OVULAČNÍ

Mozek zastaví sekreci FSH a zapíná vyplavování dalšího hormonu, kterému říkáme luteinizační (LH). Luteinizační hormon spustí ovulaci. Graafův folikul dozrál a praská, tím je do dutiny břišní vypuštěno vajíčko, které je zachyceno vejcovodem, kde dále putuje a čeká na oplození.

LH

3. FÁZE LUTEÁLNÍ

Z prasklého Graafova folikulu se stává žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Progesteron je často spojován v souvislosti se začátkem těhotenství. Má za úkol připravit sliznici dělohy (endometrium) k přijetí oplozeného oocytu, proto se zvyšuje sekrece žlázek endometria a sekrece glykogenu. Protože děloha počítá s tím, že můžete po ovulaci otěhotnět, zahustí cervikální hlen. Bylo by totiž zbytečné, aby se sem dostaly další spermie. Progesteron taky snižuje imunitní odpověď, aby v případě oplození imunitní buňky neútočily na vajíčko. Dalším známým účinkem tohoto hormonu je zvýšení bazální teploty. Ale o tom více v lekci o symptotermální metodě.

PROGESTERON

Menstruační cyklus

Hlavním dějištěm menstruačního cyklu je děloha. Část děložní sliznice (endometrium) se podle hladin hormonů cyklicky mění tak, aby mohla přijmout a dobře se postarat o oplozené vajíčko. První den cyklu odpovídá prvnímu dni menstruačního krvácení.

1. FÁZE PROLIFERAČNÍ

Výstelka děložní sliznice roste pod vlivem estrogenu. Obnovuje se část sliznice, která byla odplavena menstruační krví.

2. FÁZE SEKREČNÍ

Děloha by ráda přijala oplozené vajíčko, proto dále roste, pod vlivem progesteronu se v ní vytváří žlázky a zkrátka nabývá vlastností, aby se co nejlépe mohla postarat o oplozené vajíčko.

3. FÁZE ISCHEMICKÁ

Naše tělo pozná, že k žádnému oplození nedošlo, proto je nadále zbytečné glykogenem nasáklou děložní sliznici se žlázkami udržet. Raději si v novém cyklu vytvoří novou. Proto se zaškrtí tepénky vyživující endometrium a dochází k odumření lokálních buněk.

4. FÁZE MENSTRUAČNÍ

Odumřelá sliznice je následně odplavena menstruační krví, aby bylo místo zase pro novou.

HORMONY CYKLUS

A zde vidíte všechny hormony pospolu. To je jízda, co? Tento důmyslný a složitý proces bychom měly vnímat jako dar. Menstruační cyklus je odrazem zdraví ženy. Když se naše tělo cítí ohrožené (například stresem), vypíná nejprve funkce, které nejsou k životu nezbytně potřebné, čili rozmnožovací funkci. Pokud ale žijeme v souladu se svým tělem, menstruační a ovulační cyklus nám mohou být nejen pomocníkem k děťátku, ale i zlepšovačem zdraví.

A co to s námi udělá, když začneme brát hormonální antikoncepci?

Výše zmíněná hormonální jízda se vypne. Tělu jsou dodávány syntetické hormony, tím naše tělo přestává vyplavovat své hormony.

Kombinovaná hormonální antikoncepce (klasické pilulky, které se nejčastěji předepisují) obsahují syntetický estrogen a progesteron.  Funguje na principu blokování ovulace a zahuštění cervikálního hlenu. Jenže jak jsme výše probrali, ovulace a cyklus má pro ženu mnoho benefitů a často ženy neví, o co vlastně přicházejí, pokud svou cykličnost utlumí hormonální antikoncepcí. Bohužel mnohdy nevíme ani o vedlejších účincích, které hormonální antikoncepce má a nejsme o nich dostatečně informované.

Možná si říkáš, že ti ale byla HA předepsaná na úpravu cyklu, zmírnění akné. Řeší ale opravdu pilulky problém?

Odpověď je ne. Pouze jej zakryjí.

Věděla jsi, že pokud užíváš kombinovanou hormonální antikoncepci, tak nemáš menstruaci? Krvácení, které přichází v týdnu při vysazení pilulek, je pouze pseudomenstruace, jinak řečeno krvácení z důvodu poklesu hormonální hladiny, dovolím si říct, že krvácení úplně zbytečné. “Úprava nepravidelného cyklu“ řešená hormonální antikoncepcí tedy není žádná úprava.

“A co akné? To se mi zlepšilo po nasazení HA.“

Ano, většinou se opravdu stav pleti zlepší, ale je nutné uvědomit si, že neřeší příčinu vzniku akné. Je to pouze zakrytí problému, který se s největší pravděpodobností po vysazení HA opět projeví.

''Ženský cyklus se vyvíjí několik let.''

S úpravou nepravidelné menstruace a akné ,,léčenou“ hormonální antikoncepcí se často setkávají v gynekologických ambulancích hlavně mladé, ještě nezletilé dívky. Proč je to problém? V tomto věku se reprodukční orgány a cyklus zatím vyvíjí a trvá to několik let! Proč tento vývoj přerušit užíváním pilulek?

NEGATIVNÍ ÚČINKY HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE

Už jsme si tedy nastínily, že hormonální antikoncepce není všelék. Jaké má vedlejší účinky?

Zvýšené riziko trombózy

Kombinovaná hormonální antikoncepce zvyšuje riziko trombózy 3-5x, vaginální kroužky 6,5x a antikoncepční náplasti až 7,9x. V návaznosti na to je kombinovaná hormonální antikoncepce spojena s přibližně dvojnásobným rizikem infarktu myokardu a mrtvice. HA by tedy rozhodně neměly užívat ženy s poruchami srážlivosti krve (například Leidenská mutace). Tyto mutace bývají často zjištěny až pozdě, nejsme na ně za normálních okolností testovány.

Další kontraindikací užívání hormonální antikoncepce je kouření, které samo o sobě rozvíjí kornatění tepen (aterosklerózu) s následnými komplikacemi, kterými může být taktéž zmiňovaná trombóza. V kombinaci s hormonální antikoncepcí je kouření opravdu nebezpečné. Gynekologové se většinou na kouření ptají při předepisování HA. Bohužel znám dost mladých žen, které si myslí, že občasné kouření z nich nedělá kuřáka a tvrdí lékařům, že nekouří.

Ztráta libida

Hormonální antikoncepce zvyšuje v krvi SHBG bílkovinu (Sex Hormone Biding Globulin), která prokazatelně snižuje libido tím, že dočasně deaktivuje v krvi pohlavní hormony estrogen a progesteron. Tato bílkovina se například zvyšuje i po porodu, protože je v zájmu novopečené maminky i jejího dítěte, aby za krátký čas znovu neotěhotněla. Proto některé ženy pociťují sníženou chuť na sex při užívání HA. Zvýšení SHBG v krvi zkrátka neumožňuje fyziologicky prožívat vzrušení tak, jako bys ho zažila bez hormonální antikoncepce.

Hormonální disrupce

Užívání kombinované hormonální antikoncepce má rozsáhlé metabolické a zánětlivé účinky, například vyšší hladinu cirkulujících triglyceridů a vyšší hladinu zánětlivých markerů. Dále je spojováno s vyšší inzulinovou rezistencí, což znamená, že buňky nejsou schopny dost dobře reagovat na inzulin. Hormon inzulin má za úkol snižovat množství cukru v krvi. Naštěstí tyto změny po vysazení HA opět vymizí.

Výběr vhodného partnera pomocí čichu

Říkají ti něco feromony? Jsou to chemické látky tvořené naším tělem za účelem komunikace mezi jedinci. Mluvíme o nich zejména ve spojitosti s výběrem partnera. Citlivost vůči feromonům nám umožňuje vybrat si geneticky nejvhodnějšího partnera, abychom zachovali zdraví dalších generací apod. Hormonální antikoncepce čichový výběr partnera negativně ovlivňuje.

Pro příklad historicky nemusíme chodit daleko. Mnoho šlechtických rodů zaniklo právě kvůli geneticky založené degeneraci. Po desetiletí byly sňatky domlouvány “z rozumu“ a na jakýsi samovolný výběr partnera se nehrálo. V případě jedné generace se nic hrozného nestane, ale představ si, co se stane v případě 15. generace?

Tento vědecky podložený fakt bývá často opomíjen a bagatelizován. Ale bohužel se opravdu stává, že po vysazení hormonální antikoncepce se pár rozejde, protože zjistí, že se k sobě opravdu nehodí.

 

Změna mozkové tkáně

Hormonální antikoncepce prokazatelně mění mozkovou tkáň. Konkrétně centrum prožívání a interpretování skutečnosti. Jaký to má dopad se zatím v podstatě neví, protože výzkum tohoto jevu je v začátcích.

Trávicí ústrojí

Některé potraviny zvyšují vstřebávání hormonální antikoncepce, následkem je, že z nízkohormonální antikoncepce se rázem stane vysokohormonální, od které se pro značné nežádoucí účinky ustoupilo. A jaké potraviny, respektive látky, zvyšují vstřebatelnost? Je to například grepový džus, ale i vitamin C a paracetamol (běžně známe pod prodejním názvem Paralen).

Hormonální antikoncepce zatěžuje játra, snižuje vstřebávání mikronutrientů ve střevě a mění mikrobiom.

Vliv na psychiku

Představ si, že se necítíš ve své kůži. Jako bys to nebyla ani ty, nemáš chuť do života. Současně užíváš hormonální antikoncepci. Napadlo by tě svěřit se se svým psychickým zdravím gynekologovi? Psychika je v tomto odvětví často těžce uchopitelná. Tvůj gynekolog zřejmě ví, že hormonální antikoncepce může mít na naše psychické zdraví vliv, ale z jednoho případu nemůže dělat závěry. Na(ne)štěstí před pár lety vyšla důležitá dánská studie, která srovnávala ženy na hormonální antikoncepci se ženami bez HA. Co vyšlo najevo?

Kombinovaná hormonální antikoncepce zvyšuje riziko užívání antidepresiv o 23%.

To je síla, co? A co teprve další čísla. Čistě gestagenní antikoncepce (obsahuje syntetické progestiny) zvyšuje toto riziko o 34%, vaginální kroužek o 60% a antikoncepční náplasti dokonce o 100%! Toto riziko nejvíce stouplo u mladých dívek do 19 let.

Nad tím zůstává rozum stát, co?

Proč vlastně tolik žen stále hormonální antikoncepci užívá? A pojďme tomu nasadit korunu posledními třemi negativními účinky.

Nižší metabolismus svalů a nárůst svalové hmoty

S hormonální antikoncepcí je nárůst svalové hmoty prokazatelně menší. Dřeš jako kůň a máš z toho tak akorát bolavé svaly a žádný progres? Tady je odpověď.

Zadržování vody a otoky

Vlivem hormonální antikoncepce může dojít k většímu zadržování vody s následnými otoky.

Ekologické hledisko

A smutným faktem je, že neubližujeme hormonální antikoncepcí jen sobě, ale i prostředí. Zbytky HA zatím nedokážeme odstranit z pitné vody. Ničíme si pitnou vodu a ta se dostává do přírody, kde už dosahuje takových koncentrací, že samečky ryb a žab přeměňuje na samičky.

Pokud stále užíváš hormonální antikoncepci a začíná tě převládat mírná panika, mám pro tebe dobrou zprávu. Tento kurz je tu pro tebe, aby tě tímto procesem provedl. Už jen to, že jsi byla ochotná do sebe investovat čas a vzdělávat se v tomto směru znamená, že jsi na dobré cestě. Ženy jako jsi ty společnost opravdu potřebuje.

Tým Nehormonálky ti moc fandí na tvé cestě a je ti oporou!

Pojď se s námi vydat na cestu k nehormonální antikoncepci.

DOKUMENTY PDF KE STAŽENÍ

Proč si nezačínat s hormony

Přihlášení do kurzu