fbpx

Správné načasování

Jak si načasovat vysazení hormonální antikoncepce? Nebudeme lhát, může to být docela náročné období. Ale od toho tu je Nehormonálka, aby ti na této cestě pomohla.

Co najdeš ve 4. kroku k nehormonální antikoncepci?

VIDEO

NAČASOVÁNÍ

Zdálo by se, že hormonální antikoncepci je možné vysadit víceméně kdykoliv. Prostě se stačí rozhodnout a je to.

V zásadě to tak je, ale přesto je dobré věnovat pozornost jednotlivým bodům v této kapitole, protože některé z nich mohou usnadnit přechod z hormonální antikoncepce k přirozenému cyklu, případně zmírnit případné komplikace.

DOBRAT ČI NEDOBRAT PLATÍČKO?

K častým mýtům patří informace, že je nutné dobrat platíčko s tabletkami, než vysadíme hormonální antikoncepci. Dobrat ho samozřejmě můžeme, ale rozhodně to není nutné, je možné přestat tabletky
užívat úplně kdykoliv.

Lékaři obvykle doporučují dobrat platíčko z toho důvodu, že bezprostředně po vysazení může dojít k tzv. spádovému krvácení vlivem poklesu hladiny hormonů. Toto krvácení ještě není menstruace, nelze od něj tedy pak odvíjet případnou plodnost/neplodnost a je nutné počkat na nastartování menstruačního cyklu.

Pokud chceme vysadit hormonální antikoncepci, rozhodně není nutné dobírat platíčko s pilulkami.

PLODNOST PO VYSAZENÍ

Zdravý cyklus by měl po vysazení hormonální antikoncepce normálně naskočit a mělo by dojít k normální ovulaci a menstruačnímu krvácení.

Někdy však může být cyklus zpočátku nepravidelný. Zejména po mnohaletém užívání pilulek si tělo může delší dobu zase zvykat na své vlastní hladiny hormonů. Může několik menstruačních cyklů trvat, než vůbec nastoupí menstruace, ale také než se objeví ovulace. Anovulační cykly po vysazení hormonální antikoncepce nejsou žádnou výjimkou. Podle statistik zhruba 70 % žen otěhotní do půl roku od vysazení a 80 % žen do roka od vysazení hormonální antikoncepce (v případě, že si to přejí). Ve většině případů je tedy třeba jen trpělivosti, než se naše tělo dostane do normálu.

,,Anovulační cykly po vysazení HA nejsou žádnou výjimkou."

Ale pozor! Pokud se otěhotnění chceme vyhnout, je třeba naopak přistupovat k vysazení hormonální antikoncepce tak, že po jejím vysazení můžeme otěhotnět okamžitě! Je třeba počítat s tím, že hned při první ovulaci můžeme být plně plodné. Nelze tedy spoléhat na “zbytky” hormonů nebo “dozvuky” účinků léků.

ŽIVOTNÍ SITUACE

Vysazení hormonální antikoncepce může být pro organismus zátěžovým obdobím a můžeme na něj reagovat různě, proto je vhodné vysazení naplánovat na klidnější životní období.

Někomu se uleví a všechno jde jen k dobrému. Pak je vše v pořádku. U jiné ženy ovšem může probíhat návrat K přirozenému cyklu složitěji a reakce jejího těla, které se vyrovnává s novým stavem, mohou být dramatičtější.

Může docházet k různým, a ne vždy příjemným a žádoucím, projevům (bolesti hlavy, akné, výkyvy nálad, změny libida aj.).

Život nelze naplánovat a nikdy nevíme, co se může přihodit. Pokud ale víme, že nás v blízké době čeká něco náročného, je dobré zvážit, zda by nebylo lepší vysazení pilulek odložit na klidnější část roku. Jako zátěžová období musíme brát v úvahu nejen fyzicky či psychicky náročné životní situace (stěhování, operace), ale i některé radostné a pozitivní události (např. svatba), protože i to může pro organismus představovat o dost větší zátěž než obvykle.

Pokud to jde, směřuj tedy vysazení hormonální antikoncepce mimo “velké věci” - odchody ze zaměstnání, ukončování studia a závěrečné zkoušky, stěhování, rekonstrukce domu či bytu, větší lékařské zákroky, svatby, delší cestovatelské aktivity apod.

KLIDOVÉ OBDOBÍ

Jaký je rozdíl mezi předchozím bodem (ŽIVOTNÍ SITUACE) a bodem KLIDOVÉ OBDOBÍ? Ještě o něco víc rozvíjí uvědomění toho, že stres se může negativně podepisovat, případně zvýrazňovat některé efekty, které mohou při vysazení hormonální antikoncepce nastat. Je vhodné tělu i psychice ulevit klidnějším režimem, dopřát si v době vysazení pilulek dostatek spánku, kvalitní stravy, přiměřeného pohybu, zkrátka dbát na osobní psychickou i tělesnou pohodu.

Pokud se přece jen nějaké komplikace objeví, pak se můžete obrátit na příslušného odborníka nebo využít vhodné podpůrné prostředky. Tipy najdete v kapitole 6 - Komplikace a jejich řešení při vysazení HA.

CO NA TO PARTNER?

Musí být partner obeznámen s tím, že se chystám vysadit hormonální antikoncepci, případně s tím, jakou jinou metodu se chystám použít?

Odpověď zní rozhodně ANO.

Vycházíme z myšlenky, že plodnost je otázkou celého páru, nikoliv otázkou jednotlivce. A tedy by se mělo jednat o společné rozhodnutí a dohodu. Při užívání hormonální antikoncepce však vzniká dojem, že to tak není, protože celá odpovědnost zůstává jen na ženě a je to pouze žena, která na svá bedra bere veškeré důsledky plynoucí z užívání hormonální antikoncepce. Je tedy přirozené, že je to zejména ona, kdo nejčastěji zvažuje, zda dál chce nebo nechce pokračovat v jejím užívání. Přesto vysadit hormonální antikoncepci, aniž by o tom partner věděl, považujeme za nefér a neetické.

Metody ochrany proti početí by spolu vždy měli probrat oba partneři, protože oba pak také nesou odpovědnost za spolehlivost použitých metod a následná rizika. To platí ve všech vztazích, i v těch “na jednu noc”.

,,Oba partneři nesou odpovědnost za spolehlivost použitých metod antikoncepce a následná rizika."

Zapojení obou partnerů do společného plánování jak početí, tak ochrany proti početí patří mezi prostředky, které napomáhají budovat vztah, protože vyžadují dobrou schopnost komunikace mezi partnery. Vnášením tématu antikoncepce do vztahu tak současně můžete trénovat, posouvat a vylepšovat úroveň vaší vztahové komunikace.

PLYNULÝ PŘECHOD NA JINÝ TYP ANTIKONCEPCE

Vhodné načasování vysazení hormonální antikoncepce úzce souvisí s plánem, co budu dělat poté? Jakou budu používat antikoncepci? Bude to jeden způsob nebo jich bude více? Když jich bude více, které druhy budu kombinovat?

Nejlepší je nejprve zahrnout do života nové metody a možnosti antikoncepce, které hodlám používat, ověřit si, že mi budou vyhovovat, natrénovat si jejich používání (měření teploty, zavádění pesaru aj.), abych přesně věděla, jak na to.

Nejefektivnější je nějakou dobu paralelně používat obojí, jak hormonální antikoncepci, tak metody nehormonální antikoncepce, a teprve potom přistoupit k vysazení tabletek.

IDEÁLNÍ POSTUP

Na závěr si shrneme, jaký je ideální postup při přechodu z hormonální antikoncepce na nehormonální metody. Chcete-li maximálně zvýšit svůj komfort, sebejistotu, funkčnost a efektivitu ochrany před početím, je dobré jít postupně jedno po druhém:

1. ZJIŠŤOVÁNÍ INFORMACÍ

Než přestanete užívat pilulky, nejprve se seznamte s možnostmi různých druhů antikoncepce, nastudujte informace, co je aktuálně dostupné na trhu, co je pro vás reálné jak finančně, tak technicky, jaké všechny varianty antikoncepce existují, abyste věděla, z čeho všeho můžete vybírat a co která metoda obnáší.

Tento kurz vám přinese základní přehled všech možností, ale počítejte s tím, že doba jde stále kupředu a na trhu se mohou objevovat novější a lepší možnosti (nové minipočítače, nové aplikace na měření teploty, nové druhy kondomů a pesarů apod.).

2. PŘÍPRAVA

Metodu, která vás zaujme, nejdřív ze všeho vyzkoušejte. Je dobré zkusit možností víc, testovat a mapovat si, co mi sedí a co ne. Potřebujete zjistit, zda vám bude metoda vyhovovat a bude pro vás použitelná, případně které možnosti můžete mít jako záložní.

V případě kladné zkušenosti se pak začněte zvolené metodě věnovat a natrénujte její použití. Pomocí postupného trénování a pravidelného používání metody získáte sebejistotu a v průběhu času vychytáte případné chyby.

3. VYSAZENÍ

Jakmile jste získaly jistotu v používání nové metody, nebo lépe v kombinaci metod, můžete přistoupit k vysazení hormonální antikoncepce. Díky tomuto kurzu na to ale nebudete samy, v případě jakýchkoliv dotazů a nejasností nás můžete i nadále kontaktovat. Zároveň můžete využívat podporu FB skupiny, kde se můžete radit s ostatními účastníky kurzu a podporovat se na nové cestě.

HODNĚ ŠTĚSTÍ!

DOKUMENTY PDF KE STAŽENÍ

Správné načasování

Přihlášení do kurzu