fbpx

Základy symptotermální metody

V posledním kroku se podíváme trochu podrobněji na symptotermální metodu (STM). 

Gratulujeme, že jsi došla až sem! V poslední lekci najdeš plno videí a dokumentů. Hanka, kterou už znáš z předchozích videí nám poví svou zkušenost s STM a Kristý a Terka rozeberou aplikace a vychytávky k usnadnění STM. Přikládáme taky jednoduchou tabulku, kde si můžeš STM zapisovat. 

VIDEA O STM

Z ČEHO STM VYCHÁZÍ

Symptotermální metoda je vědecky založená metoda z 80. let 20. století. Pochází z Německa. Existuje více druhů metod STM, ta, která se u nás nejvíce používá a vychází z ní certifikovaní poradci, nese obchodní název SENSIPLAN. Tato metoda je podložená nejvíce studiemi, kterými prošlo tisíce žen. Spolupracovali na ní odborníci z řad gynekologů, pedagogů, psychologů a vedoucích klinik. Metoda je podložená také řadou laboratorních a ultrazvukových vyšetření.

NA JAKÝCH FYZIOLOGICKÝCH POZNATCÍCH JE STM ZALOŽENA?

Symptotermální metoda vychází z pochopení fungování fyziologických procesů menstruačního cyklu. Menstruační cyklus je řízen hormonálními změnami v našem těle. Signály vysílá podvěsek mozkový známý jako hypofýza. Právě ta posílá ženským orgánům signály a díky tomu dochází k ovulaci i menstruaci.

Základem zdravého cyklu je souhra několika hormonů, z nichž nejznámější a pro praktikování STM nejdůležitější jsou estrogen a progesteron.

Převaha estrogenu je důležitá ve folikulární fázi cyklu (do ovulace) a progesteron dominuje v luteální fázi cyklu (od ovulace k menstruaci). Délka druhé (luteální) fáze cyklu určuje, jestli máme cyklus zdravý.

CO JE ZDRAVÝ ŽENSKÝ CYKLUS?

Zdravý ženský cyklus je ten, ve kterém probíhá menstruace i ovulace a délka luteální fáze je 12-16 dní. Délku luteální fáze zjistíme díky měření bazální tělesné teploty.

Symptotermální metoda vychází ze sledování přirozených ukazatelů plodnosti těla. Těmi jsou bazální tělesná teplota, změna vzhledu a
konzistence sekretu a proměna děložního čípku. Změny u všech tří ukazatelů probíhají v rámci každého cyklu. Právě z nich můžeme vysledovat, jestli a kdy v cyklu dochází k ovulaci. Na základě tohoto sledování určujeme plodné a neplodné období cyklu. Stejně tak jestli je cyklus zdravý nebo jestli došlo k otěhotnění.

 

Z JAKÝCH PRINCIPŮ STM VYCHÁZÍ?

Symptotermální metoda se zakládá na pochopení společné plodnosti páru a znalosti lidské reprodukce. Díky tomu víme, že k početí nedochází při každém pohlavním styku a můžeme tak určit plodné a neplodné období v menstruačním cyklu ženy.

Všechny ženy se mohou sledovat dle symptotermální metody, protože vždy sledujeme a vyhodnocujeme to, co se děje právě teď, ne jak by to ideálně mělo vypadat.

Ovulace trvá v řádu několika hodin, nejdéle se udává 24 h, zatímco spermie se vytváří neustále. V těle ženy mohou přežít až několik dní, dokonce až 7 dní na základě kvality děložního sekretu. Bere se v potaz, že k otěhotnění tedy může dojít až 7 dní po pohlavním styku, pokud v té době nastane ovulace a spermie si v příznivém prostředí může počkat na uvolněné vajíčko.

SLEDOVÁNÍ SYMPTOMŮ

1. Bazální tělesná teplota (BTT)

Je klidová teplota těla ihned po probuzení. BTT můžeme měrit v pochvě, konečníku nebo ústech ihned po probuzení, nejlépe ve stejný čas. Používáme klasický lékařský teploměr nebo digitální, existují i speciální teploměry na měření BTT, které mají kratší stupnici, ale nejsou pro správné měření nutné.

2. Cervikální hlen

Je sekret, který se tvoří v kryptách děložního hrdla, díky němu mohou spermie přežít v jinak kyselém prostředí pochvy a doputovat až do vejcovodu k vajíčku. Sledujeme na toaletním papíře v průběhu dne. Zapisujeme vždy ten nejkvalitnější hlen, který se v průběhu dne objeví.

3. Děložní čípek

Sledování děložního čípku je doplňková metoda ke sledování teploty a hlenu. Není tedy nutné změny na děložním čípku sledovat a každý den jej vyhmatávat. Pokud svůj čípek ale neznáte, určitě doporučujeme, abyste ho prozkoumala. Je to důležitá součást vašeho těla.

STM VYCHYTÁVKY ANEB NEHORMONÁLKA BUDOUCNOSTI

JAKÁ ZÁKLADNÍ PRAVIDLA U STM PLATÍ

Při vyhodnocování plodných a neplodných dní se bere v potaz právě to, že k ovulaci dochází v řádu hodin, ale spermie mohou v příznivém prostředí děložního hrdla přežít i několik dní.

K zajištění vysoké účinnosti metody Sensiplan existují pravidla pro určení neplodného období na začátku cyklu i pro určení neplodného období na konci cyklu, tj. po ovulaci.

Při vyhodnocování záznamu teplot hledáme tři vyšší měření oproti šesti nižším. Teplota se vlivem estrogenu v první části cyklu drží níž a po ovulaci vlivem progestronu stoupá. Nakonec těsně před nebo během menstruace opět klesá.

Cervikální hlen se v rámci cyklu mění také. Jeho obraz je u každé ženy individuální. Pozor na jeho záměnu s výtokem, který je nefyziologický ukazatel a může značit například zánět, většinou je doprovázen nepříjemnými pocity, svěděním, zápachem i bolestí při pohlavním styku. Pokud si popíšeme základní obraz cervikálního hlenu, tak po menstruaci není hlen žádný, pak se může objevit lepivý, netažný hlen, který se s blížící ovulací stává vodnatější a tažnější. Svým vzhledem připomíná vaječný bílek. Po vrcholu se opět zahuštuje a může úplně vymizet, než se po dalším menstruačním krvácení znovu objeví.

U hlenu sledujeme a zapisujeme jak jeho vzhled, tak také naše subjektivní pocity, které vnímáme v kalhotkách. Pocit může být nic, sucho, vlhko a mokro.

Třetím symptomem, který u STM můžeme pozorovat a vnímat, je změna na děložním čípku. Není to úplně nezbytně nutné jej pozorovat při každém cyklu, ale doporučuje se na začátku a také v případě doplnění dvou předchozích symptomů.

Čípek je před a po ovulací uzavřený, nízko a tvrdý. S blížící se ovulací měkne, otevírá se a je vysoko, až jej skoro nenahmatáme.

K sledování a vyhodnocování symptotermální metody můžeme použít vytištěné papírové tabulky nebo aplikace v telefonu. U aplikací si určitě vypněte predikce ovulace, které by nebyly správné a pouze by vás mátly.

PROČ SE DO STM VŮBEC PUSTIT

Symptotermální metoda nám slouží nejen k vyhodnocování plodného a neplodného období. Inspiruje nás k tomu, abychom pochopily fungování plodnosti a převzaly za ni zodpovědnost. Učí nás také pochopení společné plodnosti páru a otevřené komunikaci ohledně plánování početí.

Důležitým poznatkem a motivem nám může být hlavně to, že nám ukazuje, jestli je náš cyklus v pořádku a případně, co mu chybí.

Díky tomu, že nám přesně ukáže, kdy ovulace proběhla, pomůže nám určit nejen zdravý cyklu, ale také si lehce vypočítáme termín porodu, který je srovnatelný s ultrazvukovým vyšetřením.

Může pomoci při sledování plodnosti i při různých onemocněních, a také nabízí pomoc při řešení problému neplodnosti.

Přihlášení do kurzu