fbpx

Popírání psychických problémů považuji za obrovskou nespravedlnost

Osobní příběh.

Po 10 letech užívání hormonální antikoncepce a následně po dvou porodech jsem si vybrala a nechala zavést nitroděložní kuličku IUB. Prostudovala jsem si dostupné informace a pročetla zkušenosti s nehormonálními tělísky. Tato forma antikoncepce se mi zdála pohodlná a jevila se jako velmi přirozená. Se všemi uváděnými vedlejšími účinky jsem byla obeznámena. Nikdy jsem netrpěla PMS nebo problémovou menstruací, proto mi trochu delší a silnější krvácení jako běžný vedlejší účinek nevadilo.

Zavedení tělíska bylo jen na chvilku nepříjemné. Menstruace se prodloužila a zesílila, ale časem se to upravilo ke snesitelnému průběhu. Po měsíci a půl při druhé menstruaci po zavedení jsem však začala mít zvláštní depresivní stavy, které jsem neznala. Navíc neměly žádný důvod, jsme spokojená rodina. Cítila jsem nesmírnou úzkost, nebyla jsem schopná zastavit proud svých negativních myšlenek, měla jsem ze všeho strach, na běžné podněty jsem reagovala pláčem, nebo vztekem, nemohla jsem se na nic soustředit a vůbec jsem nechtěla s nikým komunikovat. Byla jsem v tu dobu nejradši, když jsem za sebou mohla doma zamknout dveře a jít beze svědků a bez důvodu brečet. Žádné změny v mém životě nenastaly, ale tohle jsem prostě nebyla já!

A tak jsem asi jako každý začala pátrat na internetu…  Prvotní úvahy, že příčinou by snad mohl být podzim, blížící se zima a můj pobyt doma na rodičovské dovolené, vystřídaly domněnky o působení mého měděného tělíska. Dočetla jsem se, že příčinou depresí může být nadbytek mědi v těle a že by se měl proti tomu doplnit zinek. Začala jsem tedy užívat zinek – nejdřív v tabletách, poté tekutý pro zvýšení účinnosti vstřebávání, ale nepomohlo to. Každá další menstruace to samé – nesnesitelná úzkost, deprese, neschopnost zastavit myšlenky… Tyto psychické problémy přicházely vždy a jen v době menstruace a nakonec třetí měsíc i při ovulaci. Tehdy večer jsem na zemi v koupelně probrečela bezdůvodně hodinu a půl, když všichni doma usnuli. Mimo menstruaci jsem se cítila normálně, ale nemohla jsem jednoduše zapomenout na mé podivné stavy při „mých dnech“. Dva měsíce jsem ve volných chvílích nedělala nic jiného, než četla články o působení mědi v těle a stále stejné příběhy mnoha žen s měděnými tělísky z celého světa. Mé příznaky byly s nimi totožné. Po 3,5 měsících jsem si nechala tělísko vyjmout a už nikdy více se tyto problémy nedostavily.

Po této zkušenosti jsme se s partnerem rozhodli používat kondomy a jsme šťastní!

Velmi mě mrzí, že je nehormonální tělísko považováno za přirozenou variantu antikoncepce bez vlivu na psychiku. Tomu jsem také věřila při jeho zavedení. V dostupných českých zdrojích jsem našla jen velmi málo o podobných problémech – víceméně to, že se jedná o kontroverzní téma… Ze zahraničních zdrojů jsem se dozvěděla o toxicitě mědi a jejích následcích pro lidské zdraví (psychických i fyzických), které výrobci, distributoři i samotní doktoři popírají.

Já jsem svůj problém vyřešila, ale mým přáním je, aby si toho ženy při svém rozhodování o antikoncepci byly vědomy a do budoucna aby našly odpověď na své případné problémy v příbalové informaci. Popírání psychických problémů považuji za obrovskou nespravedlnost vůči ženám, které se rozhodly žít bez hormonů.

Příběh, který mi nejvíce pomohl: https://www.followmeaway.com/copper-iud-ruined-my-life/, a v něm uvedená skupina na Facebooku, kam denně přicházejí ženy z celého světa pro odpověď na své potíže: „Copper IUD and toxicity support group“.

Autorka textu si přála zůstat v anonymitě.

Rádi bychom upozornili, že problémy způsobené toxicitou mědi se mohou projevit u jakéhokoli nehormonálního tělíska.

I vy máte příběh, který byste ráda sdílela s ostatními? Napište nám ho na nehormonalka@gmail.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přihlášení do kurzu