fbpx

Ženská cykličnost v praxi

Přemýšlela jsi někdy nad tím, proč máš menstruaci? Co je to ovulace a proč se ti mění nálady? Jak ženské tělo vlastně funguje? A je normální, že jeden den jsem k nezastavení a jiný den prosedím zavřená doma?

Dovol mi tě seznámit s ženskou cykličností. Říká ti něco menstruační a ovulační cyklus? V ženském těle pravidelně stoupají a klesají hladiny hormonů. S touto skutečností se pojí nejrůznější změny našeho těla. Přirozeně se mění nálady, psychika, vytrvalost nebo třeba libido.

Hormonální jízda

Biologicky je žena de facto stvořena k početí dětí. Právě proto se ženské tělo cyklicky mění, aby bylo schopné ovulovat a bylo připraveno na vývoji miminka. Jsem ale dnešní a dobře vím, že ne každá žena si přeje dítě (třeba zrovna v této chvíli). Jsou tedy vůbec tyto cyklické změny nutné? Můžeme cykličnost využít v praxi?

Odpověď zní: ano (samozřejmě, proč jinak bych o tom psala, že jo). Každá fáze má jisté kouzlo. Klíčové je naučit se tyto fáze respektovat a vědět, co do tvého života přinášejí. Zkrátka využít momentální situace.

Tak co, chceš vědět, jaké fáze to jsou?

Fáze před ovulací

Co se děje v našem těle po menstruaci, resp. před ovulací? Ve vaječnících dozrávají vajíčka. Ty se nacházejí v tzv. folikulech. Buňky těchto folikulů produkují ve větší míře hormon estrogen. Estrogen se stará třeba o to, aby nám rostla děložní sliznice a hlen děložního hrdla mění na tekutější (tedy prostupnější pro spermie).

Dalším pojmenováním tohoto období může být dynamická fáze (podle knihy Cyklická žena od M. Gray). Dynamická proto, že po útlumu v menstruačním období nám opět rostou síly a jsme připraveny dobýt svět.

A co je v dynamické fázi naší přední vlastností? Jsme prostě nezastavitelné, ostatní nás nestíhají. Pro náš pracovní život to povětšinou znamená, že uděláme víc práce, jsme velmi produktivní. V popředí je racionalita, která tlumí naše emoce. Díky tomu taky zvládáme lépe (pro nás obvykle) nepříjemné věci (návštěva zubaře, nepříjemný rozhovor se šéfem). Dá se říct, že se zrovna nejvíce podobáme mužům. Pro dnešní rychlý a produktivitou posedlý svět ideální, nemyslíš?

Jak toho využít v praxi? Na začátku menstruace se pusť do plánování. Pokud už nějakou dobou přemýšlíš o velké změně, udělej ji teď. Jednej. Využij svou produktivitu v práci. Racionalitu využij k učení. To ti teď půjde samo!

Období ovulace

A co je to vlastně ta ovulace?

Vzpomínáš na folikuly ve vaječnících, kde jsou uložena vajíčka? Jeden z nich se v průběhu cyklu stává dominantním a roste. Prasknutí tohoto folikulu = ovulace. Vajíčko vyráží na cestu a je zachyceno vejcovody.

Po dynamické fázi nastává fáze expresivní. Díky ovulaci jsme momentálně schopné otěhotnět. Plození potomků je tak trochu záměr matky přírody, proto nás obdarovala ve fázi expresivní jistými vlastnostmi. Jsme více společenské a empatické. Stává se nám, že zažíváme pocity vděčnosti a celkově milujeme život. To samozřejmě přitahuje společnost. Mužům připadáme atraktivnější. Samy se cítíme jako hvězdy, často si troufáme obléct se více žensky, volíme úzké šaty a podpatky (což je teda atraktivní jen, když na nich umíte chodit). Zkrátka jsme okouzlující.

Jak toho můžeme využít v běžném životě? Správně, navázání nových vztahů. Nejen těch potencionálně romantických, můžeš navázat i nová přátelství a pracovní kontakty. Pokud potřebuješ jednat s lidmi, teď ti to půjde jako po másle. Domluv si schůzky a pracuj na vztazích.

Premenstruační fáze

Po ovulaci se z prasklého folikulu stává tzv. žluté tělísko produkující hormon progesteron. O co se tento hormon stará? Připravuje děložní sliznici k přijetí oplozeného vajíčka (i kdyby k žádnému oplozené nedošlo) a zvyšuje bazální teplotu. Dále zahušťuje hlen hrdla děložního, který se postupně stává nepropustný pro spermie.

Přesto, že je tato fáze často provázena premenstruačními syndromy a spol., nazývá se poeticky – fáze kreativní. Nyní už jsme vypotřebovaly energii a postupně nám slábnou síly. Potřebujeme více spát a odpočívat. Více než obvykle podléháme emocím a vyhledáváme samotu.

Hm, super, takže jsme ve výsledku prostě podrážděné?? Ne, není to tak. Fáze kreativní s sebou nese i silné stránky. Jak už název vypovídá – jsme více kreativní, máme skvělé nápady, jde nám tvořivá práce. Ženy jsou intuitivní bytosti a ve fázi kreativní se tato vlastnost velmi prohlubuje. Umíme si určit priority. Věci, které nefungují? Ty prostě zahazujeme. S tím se pojí i potřeba uklízet, vyhazovat zbytečnosti a třídit.

Chyť příležitost za pačesy a nech promluvit svou tvořivost. Věnuj se seberozvoji. Začínej si promýšlet věci, které ti už dlouho leží v hlavě. Jak říkám, intuice to často rozsekne. Potřebuješ si protřídit papíry, oblečení nebo zkrátka udělat doma generální úklid? Správný čas je právě teď.

Menstruační fáze

Děložní výstelka (endometrium) byla načechraná a připravená pro oplozené vajíčko. Pokud k žádnému uhnízdění nedojde, část endometria to vzdá a odloučí se spolu s menstruační krví a začíná nový cyklus.

Menstruace je ve společnosti vnímána s často negativním nádechem. Situace se obrátila a momentálně nestíháme okolní svět my. Potřebujeme být samy. Nastává útlum. Okolí nás nemusí vždy tolerovat, společnost vyžaduje tu ženu, kterou jsme byly v dynamické fázi. Co s tím?

Kašli na ně. Skutečnost, že se budeš soustředit hlavně sama na sebe a odpočineš si, se ti mnohonásobně zúročí ve fází následující (dynamické). Každý občas potřebuje odpočívat, nejsme stroje. Nebuď na sebe tak přísná a dovol si být doma a odpočívat.

Přes všechny nepříjemnosti, které může menstruace provázet, jsou zde opět pozitiva. Menstruaci říkáme fáze reflektivní. Je to totiž ideální období ke zhodnocení a sebereflexi. Přemýšlej nad tím: Fungují dosavadní postupy? Jsem na místě, kde mám být? Chci něco změnit? Vyhodnocené závěry můžeš aplikovat za pár dní ve fázi dynamické.

Stojí to teda za to?

Ustavičné změny nálad zůstávají nepochopeny ze strany mužů a často nenáviděny samotnými ženami. Pojď to s námi změnit! Nežilo by se nám všem lépe, kdybychom svou cykličnost akceptovaly? Naučily se ji využívat ve svůj prospěch? Kdybychom byly společností pochopené?

Občas je to jako na houpačce, ale tak nás příroda stvořila. Sama sis teď přečetla, že každá fáze cyklu má něco do sebe. Jedna bez druhé nemůžou existovat. Vzájemně se doplňují a vytvářejí funkční celek.

,,Naše síla a moc nespočívá pouze v jedné fázi, nýbrž ve střídání všech našich fází, kdy jedna podporuje druhou a všechny společně utvářejí ženu, jíž jsme.“ – Miranda Gray

Nám ženskost není lhostejná. Těšíme se, až tě naučíme cykličnost používat v běžném životě! Na články s tímto tématem se můžeš těšit v blízké době.

P.S. Ano, psala jsem tento článek zrovna v kreativní fázi.

Autor: Kristýna Martináková

Zdroj:

GRAY, Miranda. Cyklická žena, aneb, Jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplnění. České Budějovice: Osule, 2013. ISBN 9788090526228.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přihlášení do kurzu