fbpx

MÁMY A HOLČIČKY I.

Narodila se ti holčička. Jaká radost, jaké štěstí. Je rozkošná, chytrá, krásná a vůbec nejúžasnější ze všech. A ty s otevřenou pusou koukáš, jak rychle roste. A pak váháš, kdy a jak s ní vlastně řešit “ty ženské věci”? Kdy je ten vhodný čas a jak se to dělá?

ZÁSADA Č. 1 – LÉPE DŘÍVE NEŽ POZDĚJI, LÉPE POZDĚJI NEŽ NIKDY

Co to znamená? Pro děti jsme na prvním místě zpravidla tak do deseti let, případně jen o trochu dýl. To je ještě naše “moudra” zajímají a chtějí slyšet naše názory, zkušenosti, výklady. Využívej čas, který máš. Neodháněj malou všetečku pryč s tím, že to je ještě brzo. Ve třinácti už dost riskuješ, že tvé zasvěcené vyprávění ohodnotí očima v sloup. V pubertě totiž sílí vliv vrstevníků a nutnost přijetí sociální skupinou postupně vytlačuje nutnost přijetí rodiči.

Měj na paměti, že jednou to bude dělat jako ty. Dívá se a učí.

Takže když se za tebou pětiletá holčička dobývá na záchod a vidí, že krvácíš, nezavírej se před ní a klidně ji pozvi dál. Neboj se ji zahrnout do všech oblastí svého života – nejen do pomoci při vaření nebo uklízení.

NEBOJ SE

Pokud u toho budeš muset zpracovat vlastní stud a naučit se otevřeně mluvit o různých “tabu” (menstruace, sexualita a plodnost, masturbace), tím líp. Prokážeš jí tím velkou službu do jejího budoucího života i vztahů.

Ty tabu totiž řešíme jen my, dospělí. Pro děti je většina věcí týkajících se těla a tělesných potřeb přirozená a normální, spokojí se obvykle s běžným vysvětlením úměrným věku. Pokud nějaké téma opředeme tajemstvím, spoustou divných emocí, červenání se, vyhýbání a koktání, jasně že z toho pro dítě uděláme TÉMA. A po čertech zajímavé.

NENÍ UŽ POZDĚ?

Jsi v situaci, kdy jsi tento čas “propásla”? Slečna už vyrostla, ale nikdy jste o “těchto věcech” nemluvily? Zásada je lépe později než nikdy. Jen na to musíš jít jinak. Nejdřív posílit váš vztah, prohloubit důvěru, povídání, holčičí svěřování… Důležitým slovem je zde ČAS. Potřebuješ tomu dát čas. Sobě dát čas, otevřít se jí, mluvit víc o tom, jak co máš, jak co cítíš, jak co chceš. Pak čekat a čekat. Dát čas jí, aby se mohla otevřít ona. “Velká témata” budou moci přijít na řadu až pak.

A MOŽNÁ TO NEPŮJDE…

A možná budeš muset přijmout, že to zkrátka nebudeš ty, od koho tvoje slečna tyhle informace přijme ráda. Pak se poohlédni v okolí po jiné důvěryhodné ženě, sestře, tetě, kamarádce, lékařce. Je lepší zajistit takovou, než to nechávat na spolužačkách a internetu.

Mgr. Věra Pospíšilová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přihlášení do kurzu