fbpx

MÁMY A HOLČIČKY II.

matka adcera

ZÁSADA Č. 2 – JAK JSEM TO MĚLA JÁ = JAK TO BUDE MÍT ONA? ANEBO NE?

Zavzpomínej, jak jsi ty sama získala informace o menstruaci, pohlavním styku, antikoncepci, pornografii, porodu…? Odkud jsi čerpala a jaké byly tvoje zdroje? Jsi spokojená s tím, jak jsi to zažila? Máš představu o tom, jak by sis to přála zažít? Co všechno mělo například ohledně tvé menarché být jinak?

Pokud jsi teď zasněně vydechla anooo a hlavou ti zavířily krásné obrázky podporujících ženských obřadů a červených stanů, pozvu tě nejdřív k malému zastavení.

Je tu jedno ale. TY NEJSI ONA.

Často se maminky snaží svým dcerám “vynahradit” všechno to, co samy nedostaly. A vcelku oprávněně, protože v postkomunistické době se u nás opravdu na tyto potřeby příliš nehledělo. Jestliže patříš k nim, nejprve si ten léčivý obřad obstarej sama pro sebe. Teprve potom dokážeš svou dceru vnímat plněji a dát jí to, co skutečně potřebuje.

Pokud jsi předtím zareagovala nejistě nebo jsi měla několik tipů, jak by to asi mohlo být, skvěle! Nejistota je dobrý začátek. Je opravdu dobré nejdřív zjistit, co je pro tvou dceru užitečné, než to hrnout automaticky směrem, který jsi ale ve skutečnosti potřebovala ty.

Pokud to nevíš, klidně se jí zeptej. Dej jí na výběr, co by chtěla – chceš jet na toto setkání dívek a žen? Jít si společně zaplavat nebo na jógu a pak si popovídat? Chceš si udělat odpoledne v cukrárně nebo wellness? Atakdál. Neboj nechat si od ní poradit. Jsi druhá největší odbornice na svou dceru, největší odbornice na sebe sama je ale pořád ona. I když se v sobě třeba moc nevyzná, protože je v pubertě.

NESMĚLÁ SLEČNA

Dnes je skutečně široký výběr možností – pro tichou a uzavřenou slečnu můžeš pořídit knížku, kterou si s ní budeš listovat, budete si ukazovat a můžete komentovat, co je na stránkách. Anebo nejdřív jen mlčky listovat, kdyby se moc styděla. Ne vždy je řešením jen dát knížku a nechat ji, ať přijde, když něco bude chtít. Pokud je hodně stydlivá, nepřijde.

OTEVŘENÁ SLEČNA

S povídavou slečnou, která je otevřená, si dopřávej “holčičí” chvilky, zážitky a dny, kdy spolu budete samy a můžete otevřít všechna témata, která ji budou zajímat. Můžeš se na ně klidně dopředu připravit, něco si přečíst, sesumírovat si, co vlastně chceš říct. Ale lepší než “velké rozhovory” je počkat, až na to přijde řeč a pak to použít. Vážný rozhovor zničehonic může být spíš stresující pro obě strany. Klidně se jí zároveň poptej, co už ví. Možná budeš překvapená, co všechno si s holkama už řekly.

SPOLEČENSKÁ DÍVKA

Pro slečny, které rády pobývají v přítomnosti jiných žen a dívek a mají rády společnost, jsou opravdu báječná různá setkání matek a dcer, společná sdílení, ženské kruhy, rituály menarché, možnost zažít komunitu, “kmen žen”. Dnešní dívky a ženy nemají možnost zažít podobné situace, které byly dříve běžné, např. “draní peří” apod. Vnímání ženské pospolitosti si v dnešní moderní době tedy musíme zajistit jinak. 

Může to pro tebe být ale dobrý tip si takové chvilky do svého života zavést, například vzít občas ženy ze svého okolí s dcerami a udělat si společný dýchánek, ženský víkend apod.

Tuto možnost doporučuji úplně pro všechny dívky, vnímání ženské pospolitosti je stejně důležité i pro dívky tiché, uzavřené a nesmělé. Je ale potřeba zvažovat, co tvoje dcerka aktuálně zvládne (odpoledne se ženami, které zná) a co by na ni už bylo moc (víkend s cizími ženami a dívkami na kurzu).

Nehormonálka.cz

Mgr. Věra Pospíšilová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přihlášení do kurzu