fbpx

MÁMY A HOLČIČKY IV.

mámy a holčičky

ZÁSADA Č. 4 – OTEVŘENÁ KOMUNIKACE + BEZPEČÍ = DŮVĚRA A SPOKOJENÉ VZTAHY

Jak se “vyrábí” důvěra mezi lidmi? Co způsobuje to, komu se otevřeme, s kým se cítíme v bezpečí a komu věříme? Je to zejména pocit bezpečí a porozumění.

Když nás někdo peskuje, sekýruje, vyčítá, přikazuje a kritizuje, nemůžeme se cítit bezpečně. Nemůžeme se s důvěrou otevřít. A přesto to svým dětem ve jménu dobré výchovy děláme každou chvíli, hlavně když nezvládáme kombinaci denního shonu, vlastních emocí a ještě jejich nálad.

Důvěra se rozvíjí postupně, třeba když dovolíme své dcerce mít vlastní názor, dovolíme jí sdílet s námi její svět, aniž bychom ho komentovali nebo “opravovali” (To máš blbě, správně je to takto. Jak takovou kravinu proboha můžeš sledovat? Proč radši neděláš něco pořádného?).

Otevřená komunikace stojí na úctě a respektu k druhému člověku. V praxi to znamená, že umíme říkat věci upřímně a na rovinu, ale zároveň respektujeme druhého, odlišný názor a vzájemné rozdíly. Místo výčitek (ty vždycky zapomeneš) vyjadřujeme vlastní postoj (já jsem kvůli tomu naštvaná), místo kritiky a hodnocení (zase jsi nechala rozházené boty) použijeme nehodnotící informaci (boty leží uprostřed předsíně a špatně se tu chodí).

Příklad z praxe

Ty jsi fakt nemožná! Jak to, že jsi nevynesla ten koš? Ale okamžitě mazej! 

vs.

Vadí mi, že tu vidím ten koš, když jsme se ráno dohodly, že ho vyneseš. Byla bych ráda, kdyby byl co nejdříve prázdný.

matka adcera

Základním principem je ohled na důstojnost. To si u svého dítěte snadno představíme tak, že zhodnotíme to, co mu chceme říct, zda bychom to stejně takhle formulovali i komukoliv jinému (partnerovi, kamarádce, kolegům). Smyslem tohoto respektujícího přístupu je chovat se ke svému dítěti stejně jako k jinému dospělému člověku. V žádném případě to neznamená, že začneme chodit kolem dospívající dcery po špičkách a ona si bude dělat, co chce. O tom to není. Nejde o to, JESTLI něco řekneme, ale JAK to řekneme.

Přijde ti zvláštní, že když chceš mít možnost otevřeně s dcerou mluvit o intimních tématech, dospívání, menstruaci a sexualitě, tak ti tady vyprávím o slovíčkaření ve tvé domácnosti?

Tak si představ, co děláš, když chceš své dobré přítelkyni svěřit nějaké své ženské tajemství? Nejspíš to nebudete řešit uprostřed náměstí nebo ve frontě u pokladny. Daleko pravděpodobněji si zalezete do příjemné kavárničky, sednete si opodál do přítmí a budete si tlumeným hlasem povídat. Jinými slovy vytvoříte si důvěrné, bezpečné a soukromé prostředí.

Co tím chci říct? Tvoje holčička takové prostředí – tedy klidné, bezpečné a důvěrné – potřebuje taky, máš-li být podporou na její cestě za ženstvím a ženskými tématy.

A každodenní otevřená a respektující komunikace pomáhá cihličku za cihličkou stavět váš rodinný chrám bezpečí, vzájemné důvěry a spokojených vztahů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přihlášení do kurzu