fbpx

Menstruace jako dar

Rozhovor s autorkou knihy, která vyjde letos v květnu, Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století.

Než se dostaneme ke tvé knize, pověz nám něco víc o sobě. A začneme pěkně k našemu tématu: Co pro tebe znamená život bez hormonální antikoncepce?
Upřímně mohu říct, že jsem dost vděčná, že se mi hormonální antikoncepce v mém životě skoro úplně vyhla. Říkám skoro, neboť mi byla v 16 letech předepsána.Tehdy bylo doktorovi jedno, že nemám žádného partnera a považuji to za zbytečné. Pro něj to byl takový “lék na všechno” – třeba na mou nepravidelnou menstruaci. Po půl roce jsem se ale rozhodla přestat ji brát. Dnes bych již s informacemi, které vím, nikdy antikoncepci brát nezačala.

Na jedné straně je tato varianta vnímána jako vhodná u mladých holek, u kterých není žádoucí, aby otěhotněly a “zkazily si tak život”. Ovšem je potřeba zvážit i dopady na zdraví, které jsou v nižším věku ještě daleko větší. S hormonální antikoncepcí ženy lehce nabydou dojmu, že jsou chráněné – ovšem pouze před početím, nikoli před různými chorobami. A tak si občas kladu otázku, kolik žen bere antikoncepci a ještě se chrání kondomem, pokud zatím třeba partnery střídají?

Veru, jsi zakladatelkou projektu Boho žena, představ nám svou vizi.
Projekt Boho žena je mou srdeční záležitostí a kreativně propojuje vše, co je pro mne důležité. Projekt vede (nejen) ženy k uvědomění, že my sami jsme tvůrci svého života. Uvnitř sebe máme tvořivý potenciál, skrze který si můžeme sTVOŘIT svůj svět a naplňovat své sny a přání. V každém z nás je originální božská jiskra, esence, která utváří naší podstatu a jedinečnost. Projekt pro mě hravým způsobem propojuje několik rovin: žena, jež si uvědomuje svou originální božskou částečku, tedy esenci bohyně, milovnice boho stylu a bohémsky si užívá života. V názvu je ale také slovo „boh“, které je základem nejen pro boha, ale také pro bohatství. A nedávno se mi propojila ještě jedna rovina a to ta, že boho styl se ve světě nazývá také Bohemian style. A Čechy jsou? No přece Bohemia.

Společně s projektem Boho žena pracuješ také pro Kalíšek.cz. Prozraď nám, co Tě ke spolupráci vedlo, hrál v tom roli i Tvůj přístup k menstruaci?
S Ilčou jsme se seznámily na jednom semináři pro ženy, kde mě tehdy oslovila, jestli bych pro ní mohla otestovat nějaké menstruační pomůcky. Už v té době jsem totiž měla zkušenost s různými menstruačními pomůckami – kalíšek jsem používala od 18 let a poté jsem v rámci práce v pražské Bráně k dětem dělala také přednášky o ženské ekohygieně a vše testovala. Naše spolupráce s Ilčou začala postupně a nenápadně. Když jsem končila v jedné práci, moc jsem si přála pracovat v eshopu. To se mi splnilo a já začala pracovat napůl pro Kalíšek.cz a napůl ještě pro jiný eshop. Postupně jsme zjišťovaly, jak nám naše spolupráce vyhovuje a začaly jsme spolupracovat více. Například jsme spolu začaly točit videa nebo založily uzavřenou poradní skupinku Kališnice. Vlastně i po těch několika letech stále něco nového vymýšlíme.

Jak Ty sama za sebe vnímáš menstruaci a naši cykličnost, měla si k ní vždy pozitivní vztah nebo sis taky prošla obdobím, kdy to pro Tebe bylo téma, “o kterém se veřejně nemluví”?
Upřímně si už ani moc nepamatuji na období, kdy bych o menstruaci nemluvila od rána do večera. 😀 Během mého dospívání byl můj vztah k menstruaci takový neutrální. S mamčou jsme vždy o všem mluvily otevřeně. Pamatuji si na svou první menstruaci, kdy jsem byla taková překvapená a zároveň v určitém ohledu vzrušená, že už je to tady a “jsem velká holka”. Jen jsem tehdy běhala na záchod snad každou přestávku, abych si vložku vyměnila, i když to vůbec nebylo potřeba. Možná právě kvůli svému tehdejšímu neekologickému chování, nyní vše splácím díky osvětě o ekologičtějších menstruačních potřebách. 😀

Setkáváš se i dnes se ženami a muži, kteří dar cykličnosti berou jako něco podřadného, co je vlastně nezajímá nebo k menstruaci mají až odpor? Jak s nimi o tématu mluvíš?
K nám do obchodu už většinou chodí ženy, které jsou připravené, že se je budeme ptát na různé otázky týkající se menstruace. Pokud se některá žena stydí, mluvíme s ní jemně a s pochopením. Je nám jasné, že pro někoho to skutečně není tak běžné tolik a tak často o menstruaci mluvit. 🙂 Nejraději slýchám příběhy typu: dříve mi přišla menstruace nechutná, ale postupně svůj vztah a její vnímání přehodnocuji.
Ženská cykličnost a muži, to je taky super téma. Po příkladu mé kamarádky nyní raději ženám říkám, než abstraktní popis, co se v jednotlivých fázích menstruačního cyklu děje (nebo že téhle fázi se říká fáze panny, čarodějky apod.), ukažte mužům graf hormonálních změn. To většina mužů pobere více a lépe si vše představí. Tady graf stoupá a stejně tak stoupá náš zájem o ně a tady naopak klesá. Je to takové zjednodušené, ale pro začátek dobré. Mají takový “vědečtější” důkaz, že se s námi v průběhu měsíce něco skutečně děje. 🙂

A teď přímo ke knize. 🙂 Co Tě vedlo k tomu, napsat přímo o menstruaci knihu, jak dílo vznikalo a s jakými pocity ses musela vyrovnat?
Ten prvotní impulz přišel v době, kdy jsem dělala roční výcvik, který se věnoval ženským archetypům a proměně nás žen. Začala jsem logicky od začátku a to menstruací. Pak se k tomu připojila práce pro Kalíšek.cz a nějak jsem u tohoto tématu zůstala déle, než jsem si na začátku myslela. 🙂 Pro Kalíšek.cz jsem psala různé články na toto téma a i o zajímavých historických souvislostech. Studovala jsem i literaturu na toto téma, ale upřímně mi přišla obsahově taková chudá. Knihy se zmiňovaly o tom, co to menstruace je a jaké problémy z ní pramení. Jako možné řešení problémové menstruace se nabízelo užívání hormonální antikoncepce. A tak jsem se rozhodla napsat takovou knihu o menstruaci, jak by podle mě měla “pořádná” kniha vypadat a jakou bych sama chtěla číst. 🙂 Vyrovnávala jsem se s různými pocity a reakcemi. Někteří z okolí nechápali, proč píšu “tak divnou knihu”. Ovšem tím, že se nám její vydání protáhlo skoro na tři roky, jsem měla dost času se se se vším vyrovnat a přijmout. 🙂

Teď nás trošku nalákej a představ, co v knize mohou čtenářky nebo i čtenáři najít, čím ji vnímáš jako výjimečnou a proč bychom se do ní měli začíst?
Výjimečná je určitě v tom, že je hodně komplexní a propojuje informace spojené s menstruací z různých úhlů – z pohledu historického, biologického, cyklického i duchovního. Kromě klasických kapitol o menstruaci jako takové a o ženských pohlavních orgánech, jsem se “vyřádila” také v historických kapitolách: o menstruačních pomůckách od pravěku až po současnost, nebo o vývoji menstruačního myšlení napříč stoletími. Věnuji se zde také tématu ženské cykličnosti, první menstruaci, menstruačním příbytkům nebo ženským archetypům, které se pojí právě k tématu menstruace. Je zde kapitola, která se věnuje tomu, pokud vaše menstruace není v pořádku. Zkoumám fyziologické, ale také psychosomatické příčiny. Naleznete zde různé doporučení, rady a tipy. Vše jsem napsala tak, aby to bylo zajímavé a také čtivé.

Veronika Lančaričová

Je kniha vhodná pro všechny věkové kategorie? Najdou si v ní své dívky, které začínají menstruovat i jejich maminky nebo babičky? Nebo případně i muži?
Ano určitě, každý si v knize může nalézt to své. Je vhodná pro ženy, ale také pro muže, kteří chtějí více pochopit nás milující ženy. Knihu doporučuji ženám, které chtějí prožívat své dny pohodověji, dozvědět se historické souvislosti o ženství a menstruaci, jít do hloubky a věří, že ženství a jeho prožívání je dar. Kniha se také velmi hodí pro ženy, které pracují se ženami nebo dívkami, tedy všem terapeutkám, ženám, co vedou ženské kruhy, učitelkám a celkově všem ženám, které chtějí vnímat menstruaci pozitivně.

Na závěr přejeme z celého srdce, ať se vize knihy šíří dál nejen v ČR. 🙂 Co Ty sama bys knize popřála, aby přinášela čtenářům?
Přeji si, aby se kniha šířila a pomáhala ženám si více užívat sebe a svého těla, díky jinému přístupu k menstruaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přihlášení do kurzu