fbpx

Luteální fáze – co o ní víme a proč je dobré ji znát?

Co je to luteální fáze? Jak dlouhá má být? A co vlastně o našem zdraví vypovídá?

Katko, možná ne všechny ženy znají pojem luteální fáze, seznam nás s ní prosím.

Celý menstruační cyklus se počítá od prvního dne krvácení do posledního dne před dalším krvácením. Jedna fáze cyklu je do ovulace a druhá od ovulace k menstruaci, právě druhé fázi se říká luteální.

Jak dlouhá je zdravá luteální fáze?

Luteální fáze u zdravé ženy trvá 12 – 16 dnů. S tím, že 12 dnů je spíše pro kratší cykly 26 a méně dnů. U delších cyklů by měla mít druhá fáze alespoň 13 dnů.

Neznamená to zákonitě, že s kratší luteální fází žena neotěhotní, ale pokud se nedaří, může to být jedna z příčin.

Jak se luteální fáze zjišťuje? 

Nejdostupnější a nejspolehlivější je pozorování pomocí symptotermální metody (STM).

Co může být příčinou, když je luteální fáze příliš krátká?

Ženské tělo produkuje dva důležité hormony, a to estrogen a progesteron. Žijeme v době, kdy estrogenu máme kolem sebe poměrně dost, v potravě zejména v mase, sóje, ale i v dalších. Tím, že se nám do těla dostává hodně estrogenu, může mít tělo problém s produkcí progesteronu. Ženy dnes mají poměrně často zkrácenou druhou fázi cyklu. Příčina může být právě v přijímání estrogenů v potravě, nedostatek vitamínů, zejména skupiny B, stres, únava, vyčerpání. Pokud je druhá fáze zkrácená, může to mít za následek problémy s početím, spontánní potraty i opakované a časem i problémy v celém cyklu, silné krvácení, problémy s pletí, nehty, vlasy a ochlupením atd.

Co když zjistím, že mám zkrácenou luteální fázi?

Pokud zjistíme, že máme zkrácenou druhou fázi, mohou pomoci různé potravinové doplňky: Sarapis plus, tinktura z jeřábu ptačího, olej s extraktem z jamu, progesteronová mast, drmek, pupalkový olej, ale také doplnění vitamínů zejména skupiny B, hořčík, železo atd. Potravinové doplňky a vitamíny by měly být konzultovány s lékařem či poradcem.

Co když mi ale bylinky nebo doplňky nepomůžou?

Pak je možné nechat si lékařem předepsat Utrogestan, což je již hormonální lék, ale na přírodní bázi.

Pozor je potřeba ho začít brát až po potvrzené ovulaci.

Pokud se začne brát bez potvrzení ovulace, může naopak ovulaci blokovat. Jak správně užívat Utrogestan se dozvíte ve vysílání nebo si vyžádejte konzultaci na k.jurencakova@centrum.cz.

Může být luteální fáze příliš dlouhá?

Pokud je druhá fáze delší než 18 dnů, nejčastěji to znamená, že došlo k početí.

Mění se délka luteální fáze s věkem?

Délka druhé fáze se může měnit během našeho života, protože reaguje na změny.

Pokud prožíváme náročnější životní období, může se luteální fáze zkrátit, tělo tak dává najevo, že nemá dost sil na případné početí.

Také během kojení bývá často druhá fáze kratší. Někdy ženy chtějí počít brzy po porodu a chtějí i kojit první dítě. V takovém případě se někdy početí nemusí dařit. Je to v pořádku a je to normální. Tělo dává energii prvnímu dítěti a nemá sílu na další početí. V tomto případě doporučuji dát čas a prostor prvnímu dítěti a na další si počkat. Předejde se tak zbytečným spontánním potratům a strachu z neplodnosti. Je třeba říct, že jsou ale samozřejmě i ženy, které bez problému počnou a porodí a kojí třeba i tandemově. Obě varianty jsou v pořádku.

Proč je dobré se ve svém cyklu vůbec orientovat a proč se zaměřovat právě na luteální fázi?

Pokud je zkrácená, může nám to znepříjemňovat život. Můžeme mít náročnou emoční premenstruační fázi, můžeme být až depresivní. Progesteron také pomáhá na zdravé vlasy, nehty, zářivou pleť atd. Hormonální nerovnováha se může projevit i růstem chloupků, kde nechceme, nebo vypadáváním vlasů.

Druhá fáze je takové zrcadlo našeho ženského zdraví.

Znát svůj cyklus, vědět jaké změny nálad k nám patří, ale jaké už upozorňují na to, že nám něco v těle schází, je výhodné z mnoha důvodů. Pokud se známe a rozumíme si, vždy se nám žije lépe ve svém těle.

Jak zjistím, jak mám dlouhou luteální fázi?

Abychom mohly určit druhou fázi, potřebujeme najít v cyklu ovulaci. Po ovulaci začíná druhá fáze. Najít ovulaci nám mohou pomoci různé ovulační testy, ultrazvuk v gynekologické poradně, sledování děložního sekretu, některé ženy vnímají ovulaci intuitivně, ale úplně nejpřesnější je symptotermální metoda. Symptotermální metoda se dá naučit třeba v online kurzu nebo z e-booku a na živých kurzech či konzultacích. Díky ní si sledujeme cyklus a přesně víme, jak si správně určit délku druhé fáze a zkontrolovat, zda je náš cyklus zdravý.

Pokud Vás toto téma zajímá, více informací o luteální fázi, Katčinu osobní zkušenost, zda jsou ovulační testy spolehlivé nebo ne, jak užívat Utrogestan a další si poslechněte v záznamu, který uvidíte po přihlášení přes formulář.

registrujte se | Zapomněli jste heslo?

Abyste to viděli, musíte se přihlásit nebo zaregistrovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přihlášení do kurzu